Enes’in hikayesini ilahiyatçıdan okuyun

Prof. Dr. Hasan Onat…Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mezhepler Tarihi Öğretim Üyesi’ydi. 26 Eylül 2020 günü koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti. Çok sayıda kitap ve makale kaleme aldı. Prof....

Prof. Dr. Hasan Onat…

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mezhepler Tarihi Öğretim Üyesi’ydi. 26 Eylül 2020 günü koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti. Çok sayıda kitap ve makale kaleme aldı. Prof. Onat neden önemli biliyor musunuz? Anlatayım: 8 Mart 2017’de Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Necip Cem İşçimen ile Cumhuriyet Savcıları Kemal Aksakal ve İstiklal Akkaya’nın hazırladığı ‘Genelkurmay Çatı İddianamesi’nde’ makalelerine atıfta bulunulan bir isim de Hasan Onat Hoca’ydı.

Prof. Dr. Hasan Onat, Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın iddianamesinde yer alan, ‘Türkiye’de Cemaatler ve Kimlik’ konulu yazısında “Cemaat, birey bilincinin gelişmemesi, sağlıklı demokrasi kültürü yaratılmasının önündeki en ciddi engellerden birisidir” dedikten sonra şunları söylüyor:

“… Cemaat yapılanmasında iletişim daha çok sözel kültürle sağlanmaktadır. Bu durum, bireyin eleştirel düşünmesini zorlaştırmaktadır. Çünkü sözel kültürde, bilginin niteliğini ve kaynaklarını sorgulamak pek kolay değildir. Bazı cemaatlerin, ilk bakışta kitabı ve okumayı önemsiyorlarmış gibi görünmesine rağmen, kitabı da sözel kültüre dönüştürdükleri dikkat çekmektedir. Şöyle ki, cemaatin önemsediği kitaplar, cemaat içindeki kıdemli birisi tarafından okunur ve açıklanır.

“… Bazı cemaatler, sadece bazı kitapları okumakla alim olunacağını bile iddia edebilmektedirler. Cemaat yapılanmasında çoğu zaman iman ve aklın, birbirinin alternatifi olacak şekilde konumlandırıldığı görülmektedir. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ekrem İmamoğlu’ndan Vali Yerlikaya’ya: “Bu görüntüleri kim/ler sızdırdı?” 27 Ocak 2022 | 1.103 Okunma Adalet Bakanlığı topu savcılığa attı 26 Ocak 2022 | 275 Okunma Tutuklama siparişine karşı çıkan bakan!   25 Ocak 2022 | 612 Okunma Faiz kararının şifreleri...  22 Ocak 2022 | 246 Okunma Kitapla alevlenen SADAT tartışması   21 Ocak 2022 | 544 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar