Battaniyeci devlet değil kamucu devlet

F. Engels, “Doğanın Diyalektiği”ndeki makalelerinden birinde, kapitalizmin, insanın yaşam alanına, doğaya verdiği zararı anlattı:“… Doğa üzerinde kazandığımız zaferlerden dolayı kendimizi...

F. Engels, “Doğanın Diyalektiği”ndeki makalelerinden birinde, kapitalizmin, insanın yaşam alanına, doğaya verdiği zararı anlattı:

“… Doğa üzerinde kazandığımız zaferlerden dolayı kendimizi pek fazla övmeyelim. Böyle her zafer için doğa bizden öcünü alır. Her zaferin beklediğimiz sonuçları ilk planda sağladığı doğrudur, ama ikinci ve üçüncü planda da büyük çoğunlukla ilk sonuçları ortadan kaldıran, bambaşka, önceden görülmeyen etkileri vardır. Mezopotamya, Yunanistan, Küçük Asya ve başka yerlerde işlenecek toprak elde etmek için ormanları yok eden insanlar, ormanlarla birlikte nem koruyan ve biriktiren merkezlerin ellerinden gittiğini, bu ülkelerin şimdiki çölleşmiş durumuna ortam hazırladıklarını akıllarına hiç getirmiyorlardı.”

Doğa bizden öcünü alıyor!

22 Mayıs 1960’da, Şili’de gerçekleşmiş olan 9.5 büyüklüğündeki deprem, bugüne kadar ölçülmüş en büyük deprem. Altınbaş Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Hasgür, Kahramanmaraş’ın Pazarcık mevkiinde meydana gelen depremi şu cümlelerle değerlendirdi:

“Tarihe geçecek büyük depremlerden birini...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yarbay F.K., “Sarıklı Amiral”e dava açıyor 21 Mart 2023 | 51 Okunma Menzil’den sonra sıradaki cemaat 17 Mart 2023 | 3.035 Okunma Şövalye nişanı alan bakan ve o AiLE 16 Mart 2023 | 922 Okunma Payitaht’ın son bölümü: Brezilya’da verilen nişan 15 Mart 2023 | 530 Okunma Ucu nereye giderse gitsin 418 milyar doları alacağım 14 Mart 2023 | 700 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar