‘Baskı gördüğü’ iddia edilen hakimin ifadesini alın, gazetecileri dinleyin

Deliliğin Tarihi, Kliniğin Doğuşu, Kelimeler ve Şeyler, Bilginin Arkeolojisi, Hapishanenin Doğuşu, Cinselliğin Tarihi kitaplarının yazarı olan Fransız filozof Michel Foucault’yu “anlamaya çalışan”...

Deliliğin Tarihi, Kliniğin Doğuşu, Kelimeler ve Şeyler, Bilginin Arkeolojisi, Hapishanenin Doğuşu, Cinselliğin Tarihi kitaplarının yazarı olan Fransız filozof Michel Foucault’yu “anlamaya çalışan” felsefe profesörü Frederic Gros’un şu saptamasına bakın:

“… Yargıcın klasik problemi eskiden şuydu: Sanık, üstüne atılan suçu gerçekten işlemiş mi, nasıl işlemiş ve bunu kim görmüş? Foucalt’ya göre, modern adli uygulamada olay, suçlunun sorumluluğunu tespit etmeye indirgenmez. Adalet artık sanığa sadece ‘Suçlandığın şeyi sahiden yaptın mı?’ sorusunu değil, ‘Sen kimsin?’ sorusunu da sorar. (Michel Foucault/Frederic Gros/İletişim Yayınları/Sayfa 64) Foucault adaletin “psikoloji” tarafıyla da ilgilendiği bu değerlendirmesinde bize “tersten ışık” tutuyor. Neden mi? Önceki gün arka arkaya yaşanan gelişmelere bakalım:

Ekrem İmamoğlu

– Sabah saatlerinde, AKP’li Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, kendisine hakaret ettiği iddiasıyla İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na dava açtı.

– Öğle saatlerinde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ gazetecilere şu değerlendirmeleri yaptı:...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzninizle 25 Ocak 2023 | 301 Okunma AKP’nin 20 yılı, saray yapmak için borç alan Osmanlı’nın 20 yılı gibi 24 Ocak 2023 | 762 Okunma Bu dava, TSK’ya kumpas kuranları aklamak için açıldı 21 Ocak 2023 | 386 Okunma Menderes dönemine dokunan yanar! 20 Ocak 2023 | 580 Okunma Erdoğan masaya “gollük” pas verdi 19 Ocak 2023 | 2.001 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar