ANAYASA-YARGITAY KRİZİNDE...“Aksakal”dan Erdoğan’a itiraz

Anayasa Mahkemesi (AYM) -Yargıtay etrafında yaşanan gelişmeler gündemi zorlamaya devam edecek gibi. İktidar cenahı, “Yeni sivil anayasa şart” argümanını devreye soktu bile. Bu arada Cumhurbaşkanı...

Anayasa Mahkemesi (AYM) -Yargıtay etrafında yaşanan gelişmeler gündemi zorlamaya devam edecek gibi. İktidar cenahı, “Yeni sivil anayasa şart” argümanını devreye soktu bile. Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “iki farklı değerlendirmesi” ve bir ismin Erdoğan’ın açıklamalarından sonra bile değerlendirme yapması da gözlerden kaçmadı.

Nasıl mı?

Anlatalım:

Erdoğan, 9 Kasım’da, Özbekistan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yargıtay’ın yüksek mahkeme olduğunun inkar edilemeyeceğini söyledi ve “AYM bu noktada maalesef birçok yanlışları da arka arkaya yapar hale geldi. Bu da bizi ciddi manada üzmektedir. Şu an itibarıyla Yargıtay’ın aldığı karar asla bir kenara atılamaz, itilemez” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP’den bazı isimlerin AYM’ye destek vermesini eleştirerek, “Eğer partimden bazı arkadaşlar da burada Yargıtay’ı yerip, AYM’ye övgüler düzüyorsa onlar da yanlış yapıyorlar. Bizim birimiz hepimiz, hepimiz birimiz anlayışıyla hareket etmemiz lazım. Buralarda kalkıp da birilerine şirin görünmenin anlamı yok” dedi.

Aynı Erdoğan 10 Kasım’daysa daha yumuşak bir açıklama yaptı: “Biz tartışmada taraf değil hakem konumundayız....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Seçil Erzan’ın iddia ettiği “ses kaydı” 01 Aralık 2023 | 528 Okunma İşte o kayıp 11 milyon doların belgesi 30 Kasım 2023 | 1.270 Okunma Emre Belözoğlu'nun avukatı Şekip Mosturoğlu: Erzan’ın açıklayamadığı kayıp 11 milyon dolar var 29 Kasım 2023 | 909 Okunma 'Bu ne vicdansızlık sözün bittiği yerdeyiz' 28 Kasım 2023 | 452 Okunma “50 artı 1” AKP’nin seçim beyannamesinde 24 Kasım 2023 | 2.080 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar