Siyonistler "Filistin'in geleceğini" çalıyor!

Filistinli esir çocuklara 'Mutlak Hak Mahrumiyeti'1967 yılından 2023 yılına dek Filistin'de milyonlarca insan tutuklandı. Bu tutuklamalardan 50 bini aşkını sadece çocuklar…. Tutuklu olanların içinde sorgu merkezlerinde...

Filistinli esir çocuklara 'Mutlak Hak Mahrumiyeti'

1967 yılından 2023 yılına dek Filistin'de milyonlarca insan tutuklandı. Bu tutuklamalardan 50 bini aşkını sadece çocuklar…. Tutuklu olanların içinde sorgu merkezlerinde gözaltında tutulan 14 yaşından küçük çocuklar da mevcut. Bu çocukların özgür yaşama hakları ellerinden alındığı gibi eğitim haklarını da kaybetmiş durumdalar. Hukuksuz tutuklama, şiddet ve psikolojik travma; Filistinli  çocukların ve gençlerin maruz kaldığı büyük bir dram. İsrail çocuk mahkumlara yönelik kararlarını çıkardığı askeri emirleri doğrultusunda uygulamakta fakat bu emirler hiçbir şekilde Uluslararası Çocuk Hakları Sözleşmesi ile bağdaşmamaktadır.

İsrail'in insanlık dışı yargı sistemindeki 132. Askeri emir maddesinde “16 yaşından Küçük olanlar çocuk olarak değerlendirilirken; (Bu uygulama Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 1 No.lu maddesiyle açıkça çelişmektedir.) 16 yaşından büyük olan çocuklarsa yetişkin kabul ediliyor.”

1500. sayılı askeri emir ise; İsrail işgal güçlerinin bugün Ahmet Manasra ve diğer tüm mazlumlara yaptığı zulmün başlıca dayanağıdır. 1500 sayılı bu emir ile; “Herhangi  bir Filistinliyi 48 gün boyunca mahkemeye hiç çıkarmadan, avukatıyla bile görüşmesine müsaade etmeden alıkoyma hakkını veriyor.”

Bu sözde kanun İsrail işgal güçlerine; tutukluların gözaltı sürelerini uzatmalarında da olanak sağlıyor. 101. sayılı askeri emirlerine göre; her türlü toplantıyı siyasi gruplaşma kabul ediyor ve 10 ya da daha fazla kişiden oluşan bir toplantıya katılanlara 10 yıla kadar hapis cezası uyguluyor.

Oysa Din, dil, milliyet ve cinsiyet farkı gözetmeksizin her çocuk uluslararası hukukun öngördüğü temel haklara sahiptir. Ne var ki keyfî tutuklanmama, tutuklama nedenini bilme, avukat tutma, ailenin çocuğun tutuklanma nedenini ve tutulduğu yeri bilme, görüşme, suçlamaya itiraz etme, dış dünyayla iletişim kurma, gözaltında insani muamele hakkı gibi birçok temel hak, İsrail tarafından yok sayılmaktadır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ak saçlı "ihtiyar emekli su satacak" biz aziz mi olacağız! 30 Eylül 2023 | 89 Okunma Yasemin Sakallıoğlu Mizah mı yapıyor Mizojini mi? 28 Eylül 2023 | 1.386 Okunma Kadın izlenen bir meta değil aranan bir vahadır! 24 Eylül 2023 | 244 Okunma Müslüman şuurunun uyanması için AK Parti iktidarının gitmesi gerek! 22 Eylül 2023 | 4.941 Okunma Ruhumuz dar bir şeridin içinden sızılarla geçiyor! 20 Eylül 2023 | 285 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar