Sorunları tanımlamak ve sahiplenmek

Bir tarafta insanlık ufkunun ortaya koyduğu değerler dünyası, diğer tarafta kadim dünyanın içinden seslenen ilahi metinler.

Bir başka ifadeyle; bir yanda modern hukukun kadına, evlilik kurumuna, yönetişim ilişkilerine, insan haklarına, ötekine bakışa vb. getirdiği kriterlerin (uygulamalarda tartışmalar olsa da) vazgeçilmezliği, diğer tarafta bir inanç içinde yaşamak isteyenlerin dahi savunmakta zorlandığı ve hayatlarına taşımadıkları fıkhi hükümler. İlahi metni “neyse o” anlayışıyla kabul edip savunanlar kadar “çağın aklıyla çeliştiği yerde tutarlı hale nasıl getiririz” sorusuna cevap arayanlar da var. Şu da var: Her çağa hitap eden ayetleri dikkate alan bir okumayla “işte evrensel kitap” deyip, tartışma götürecek ayetlere dokunmak istemeyenler ya da tam tersi bir ayıklamayla “bu kitap mı çağımızın insanına hitap edecek” deyip noktayı koyuverenler.

UYGARLIK VE DİNLER

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mutad bir ilahiyatçı retoriği 21 Ekim 2019 | 376 Okunma Canım’ı Hakk’a uğurladım 14 Ekim 2019 | 943 Okunma Özgürlüğü düşlemek 30 Eylül 2019 | 73 Okunma Sorunları tanımlamak ve sahiplenmek (5) 23 Eylül 2019 | 60 Okunma Sorunları tanımlamak ve sahiplenmek (4) 16 Eylül 2019 | 59 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar