Sorunları tanımlamak ve sahiplenmek

Bir tarafta insanlık ufkunun ortaya koyduğu değerler dünyası, diğer tarafta kadim dünyanın içinden seslenen ilahi metinler.

Bir başka ifadeyle; bir yanda modern hukukun kadına, evlilik kurumuna, yönetişim ilişkilerine, insan haklarına, ötekine bakışa vb. getirdiği kriterlerin (uygulamalarda tartışmalar olsa da) vazgeçilmezliği, diğer tarafta bir inanç içinde yaşamak isteyenlerin dahi savunmakta zorlandığı ve hayatlarına taşımadıkları fıkhi hükümler. İlahi metni “neyse o” anlayışıyla kabul edip savunanlar kadar “çağın aklıyla çeliştiği yerde tutarlı hale nasıl getiririz” sorusuna cevap arayanlar da var. Şu da var: Her çağa hitap eden ayetleri dikkate alan bir okumayla “işte evrensel kitap” deyip, tartışma götürecek ayetlere dokunmak istemeyenler ya da tam tersi bir ayıklamayla “bu kitap mı çağımızın insanına hitap edecek” deyip noktayı koyuverenler.

UYGARLIK VE DİNLER

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Maneviyat avcıları: Birer holding patronuna dönüşen şeyhler (2) 14 Eylül 2020 | 584 Okunma Maneviyat avcıları ve işlevsiz hale getirilen din 07 Eylül 2020 | 215 Okunma İnanç hem aydınlatmalı hem ısıtmalı 31 Ağustos 2020 | 133 Okunma Aklını kullanma cesareti göster 24 Ağustos 2020 | 195 Okunma Cehaletle savaşan din, cehaletin elinde... 17 Ağustos 2020 | 269 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar