Modern-geleneksel denklemini okumak

Haberlere bakıyorum; üç zırhlı aracı kendine tahsis etmiş eski belediye başkanı Melih Gökçek, YSK’daki tartışmalı kararlar, Yassıada gibi mümtaz yerlerin korkunç akıbeti vs. vs.

Geleneksel ve modern toplumlar arasında bariz farklılıklar vardır. İstisnaları olsa da genel teamülden böyledir: Avrupalı tarihine bağlıdır, maneviyatına ve geleneklerine saygılıdır fakat olup-biteni okurken aklı ve rasyonel birikimi dikkate alır. Çağın ihtiyaçlarını kavrar, makul ve mantıksal hareket eder. Yenileşme ve değişiklik isteklerinde siyaset adamlarına boyun eğdirir. Eleştiriye açıktır, bilimin, tekniğin, realitenin peşindedir; muhafazakârlığı sözde değildir, asırlık yapılarını gözü gibi korur, şehirlerine sahip çıkar.

DUYGUSALLIĞIN ATALETİ

Geleneksel toplumların akla, fikre hürmeti olsa da inanç ve duygu tarafları ağır basar. Siyasetçi bu alanı kullanır, rant kapılarına dönüşmüş tarikat ve cemaatlerin sözde şeyh ve cemaat liderleri toplumu buradan sömürür, yüksek otorite burayı istismar eder.

Günü kurtarma odaklı yaşar; yaptığı işte profesyonelleşmek kaygısı gütmez.

Başladığı işi görev namusuyla en iyi şekilde bitiren azdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İslam dindir ideoloji değil 20 Ocak 2020 | 265 Okunma Dinler toplumsal sözleşme üretebilir mi? 13 Ocak 2020 | 252 Okunma Felsefenin zamanı zamanın felsefesi 06 Ocak 2020 | 161 Okunma Bu çılgın hız çağında yavaşlamak ve düşünmek 30 Aralık 2019 | 135 Okunma Zihin ve beden siyaseti: Popülist tahakküm 23 Aralık 2019 | 90 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar