AK Parti tıkandı mı?

Türkiye’de siyaset, yönetim amacından giderek uzaklaşarak siyasal grupların çıkar mücadelesine dönüşmüş durumda...

Birbirine alternatif ideolojilerin yerini, birbirine alternatif üretim modellerinin aldığı günümüz dünyasında, Türkiye’de siyasetin köhnemiş ideolojiler üzerinden yürütülmesinin tek izahı seçmen kitlelerini manipüle etmek olabilir.

Partilerin ne yapacaklarının veya Türkiye için neyin yapılmasının doğru olduğunun konuşulmasından ziyade rakiplerin ne yaptıklarının veya Türkiye için ne yapılmasının yanlış olduğunun konuşulduğu verimsiz bir siyaset zemini hâkim kılındı. Bu zeminde mücadelenin ana unsuru, kendini değil rakibi tanımlamak olduğu için kavga kültürü yayıldı. Öyle ki 17 senedir iktidar olan AK Parti kavga edecek kimseyi bulamadığı noktada Eski Türkiye-Yeni Türkiye ayrımını icat ederek Türkiye’nin tarihiyle kavga etti.

Dünyadaki ekonomik-teknolojik ilerlemenin tüm ülkelere yayılmasını göz ardı eden bu saçma karşılaştırma Türkiye’yi gerçeklerden uzaklaştırdı. Başarının ölçütü olarak reel ekonomik veriler kullanılmazken, kitlelerin başarı tatminini sağlayabilmek için toplumsal dönüşüm vitrine konuldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dinler toplumsal sözleşme üretebilir mi? 13 Ocak 2020 | 251 Okunma Felsefenin zamanı zamanın felsefesi 06 Ocak 2020 | 161 Okunma Bu çılgın hız çağında yavaşlamak ve düşünmek 30 Aralık 2019 | 133 Okunma Zihin ve beden siyaseti: Popülist tahakküm 23 Aralık 2019 | 90 Okunma Yirminci asır başında yeni Türk devleti: Atatürk ve Din (III) 16 Aralık 2019 | 122 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar