ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Mağaranın duvarları...

Disiplinler arası bölünmeler, uzmanlaşma açısından bir zorunluluk gibi dursa da genel bilgiye hakim olma yetisinden yoksun bırakmaktadır .

Ayşe Sucu
Ayşe Sucu Sözcü Gazetesi
22 Ekim 2018 | 128

Disiplinler arası bölünmeler, uzmanlaşma açısından bir zorunluluk gibi dursa da genel bilgiye hakim olma yetisinden yoksun bırakmaktadır. Bu da bir konuya bütüncül bakmayı zorlaştırıyor. Bütüncül bakmak ise birkaç alanın literatürünü, tarihsel gelişimini ve kavramsal çerçevesini tüm tartışmalarıyla bilmekten geçer. Bu iş her babayiğidin harcı değildir tabii; hele hele felsefenin artık bilimle (laboratuvarda ya da teorik) yapıldığı bir yüzyılda söz söylemek oldukça zor. Bertrant Russell’ın öğrencisi Wittgenstein’ın “felsefe öldü” söylemi bu tespitin başka bir ifade şekli.

RASYONEL DÜŞÜNCE

İnsanlık düşünce tarihini bin dört yüz yıldan ibaret zannetmek, son üç yüz yılın ortaya koyduğu kavramsal çerçevenin ortaya çıkışında Müslümanlar yok, bunlar Batı’nın kavramlarıdır deyip düşüncedeki yenilikleri yadsımak, akla da (zira akıl da bir vahiydir) vahye de (vahiy de aklı emreder)  aykırıdır, cehaletin farklı bir tezahürüdür ve özgüven eksikliğidir.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER