ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Hiperaktif çocuklar nasıl beslenmeli?

Hiperaktivite; dikkat eksikliği, huzursuzluk, sabırsızlık, aşırı hareketlilik ve öğrenme güçlüğü gibi belirtilerle tanımlanır .

Ayşe Gül Güven
Ayşe Gül Güven Sözcü Gazetesi
22 Nisan 2018 | 59

Hiperaktivite; dikkat eksikliği, huzursuzluk, sabırsızlık, aşırı hareketlilik ve öğrenme güçlüğü gibi belirtilerle tanımlanır. Nedeni tam olarak bilinmese de bilimsel çalışmalar hiperaktivitede genetik, besleyiciliği düşük ve dengesiz beslenme gibi faktörleri işaret eder. Beslenme tedavisi, ilaç ve davranışsal terapi bu sorunu azaltıcı etkiye sahiptir…

Kan şekeri dengesizliği

Hiperaktif çocuklarda aşırı şeker ya da buna bağlı olarak dengesiz beslenme sonucu bazı besin öğelerinde eksiklikler saptanabilir. Bu da yatkınlığı olan çocuklarda hiperaktiviteye zemin hazırlar. Hiperaktif çocuklarda yapılan bilimsel bir çalışmada çocukların dörtte üçünden fazlasında bozulmuş glikoz intoleransı saptamışlardır. Yani glikozu hücre etkili şekilde kullanamaz ve kan şekerinde dalgalanmalar olur bu da belirtileri şiddetlendirir. Basit karbonhidrat kaynakları şeker ya da glikoz früktoz şurubu içeren içecekler (asitli içecekler, kahveler), şeker, çikolata, meyve suları, dondurma, gofret vb. gıdaların alımı sınırlandırılmalıdır.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER