Tas yere düşmeden çınlamaz…

Üzerine çok konuşulacak bir seçim döneminin ardından ne olup bittiğine dair daha kapsamlı analizler yapılması gerekiyor.

Ancak gördüğüm kadarıyla yol gösteren analizler yerine ahkam kesmeler, “Ben dememiş miydim?” tarzı izahlar daha çok öne çıkıyor. Elbette bunların da uyarı mahiyetinde önemi var. Amma velakin suya gitmeden önce söylenmesi gerekenleri şimdi söylemek işe yaramaz. Şimdi ahlanmalar vahlanmalar değil, daha kalıcı ve daha bütüne bakan yorumlar yol gösterici olacaktır.

Elbette tas yere düşmeden çınlamaz. İstatistikler ve sayısal veriler bize bir resim gösterse de önemli olanın onun arkasındaki duygu durumunu fark etmek ve anlamak olduğuna inanıyorum. Bunun için de sosyolog ve özelikle psikologların, psikiyatristlerin çok daha doğru analizler yapacağına inanıyorum. Buna Mustafa Özel ve Fatma Barbarasoğlu’nun kulaklarını çınlatarak romancıları ve hikayecileri de ilave edebiliriz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İtfaiye mi ateş mi… 17 Ağustos 2019 | 68 Okunma Alev Alatlı ve biz kendimiz… 10 Ağustos 2019 | 353 Okunma Ateş kapıya gelmeden bakalım… 03 Ağustos 2019 | 180 Okunma 1917 aile kararnamesi 27 Temmuz 2019 | 2.433 Okunma Muhalefetin yeni aracı: Kadına yönelik şiddeti savunmak… 20 Temmuz 2019 | 2.594 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar