Kadın üniversiteleri ve kadınların eğitiminin nesi kötü?

Bahçeşehir Üniversitesi Osaka’da bulunan Mukogava Kız Üniversitesi ile öğrenci değişim programı yapıyormuş.

Bu öğrenci değişim programından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ekibinin G20 zirvesi nedeniyle Japonya’ya yaptığı seyahat sürecinde haberdar olduk. Daha önce Arkitera dergisinde bu okulun Mimarlık bölümüne ilişkin bir bilgiye de rastlamıştım.

Türkiye’de kadınların eğitimlerinin güçlendirilmesi, önlerindeki engellerin kaldırılmasına önem veren birisi olarak kız üniversiteleri çok ilgimi çekti. Bu konuyu neden heyecanla karşıladığımın nedenlerini de anlatmak isterim. İlkokuldan itibaren karma eğitimi de savunan birisiyim, ancak bölgesel koşullar ve kültürel alışkanlıklar nedeniyle, kızların yüksek eğitim oranlarının zayıf olduğu bölgelerde böyle üniversitelerin kurulmasının da kızların çemberlerini kırmasına büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Urfa Harran bunlardan birisi mesela! Maksadımız kızların eğitim seviyesini yükseltmek bağcıyı dövmek değil!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Başınıza İstanbul sözleşmesi kadar taş düşsün! 13 Temmuz 2019 | 2.191 Okunma Kadın üniversiteleri ve kadınların eğitiminin nesi kötü? 06 Temmuz 2019 | 1.244 Okunma Tas yere düşmeden çınlamaz… 29 Haziran 2019 | 1.879 Okunma Siyasi mobbing 15 Haziran 2019 | 1.444 Okunma Din fotokopi makinesi değildir 08 Haziran 2019 | 1.243 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar