ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Rusya’nın büyük gaspı ve İngiltere gerilimi

Rusya’nın tarihi ile bizim tarihimizin ister istemez kesiştiği ve ayrıştığı zamanlar var .

Ayşe Böhürler
Ayşe Böhürler Yeni Şafak Gazetesi
17 Mart 2018 | 210

Rusya’nın tarihi ile bizim tarihimizin ister istemez kesiştiği ve ayrıştığı zamanlar var. Bu nedenle Rusya ve Batı ilişkilerinde ortaya çıkan gerilimler bizi de yakından ilgilendiriyor. Rusya ve İngiltere arasındaki casus infazıyla başlayan ve Amerika’nın da dahil olduğu gerilim çok sert açıklamalarla sürüyor. Batı ve Rusya arasındaki bu gerilimin arka planında ise Sovyetler Birliği blokunun dağılması ve neoconların Rusya’nın zenginliklerine el koyma seansının olduğunu görmek gerekir. Alev Alatlı ile yaptığımız Kelebek Etkisi programında, Putin’i anlamak için bu dönemin üzerinde çok durmuştuk. Bugünkü gerilimi anlamak için bu notların çok zihin açıcı olacağına inanıyorum...

Sovyet blokunun dağılması ve Rusya’nın batı tarafından paylaşılması bir 30 yıl önceki tarihe tekabül eder. Afganistan ardından Çeçenistan’da yaşanan yenilgi bu süreci hazırlar. Afganistan’da dokuz yıl süren savaşta iki milyon yedi yüz bin kişilik Rus ordusu bir milyon yüz bine iner, Rusya ordusunun yarısından fazlasını kaybeder. Tüm bunların sorumlusu Brejnev, Stalin’den sonra en uzun süre iktidarda kalan felaket bir adamdır.

Tüm bu işler olurken Putin KGB’ye çalışan bir işçi ailesine mensuptur ve Doğu Almanya’da Stasi ile birlikte çalışırken KGB’ye yamanan genç bir muhbirdir.

Brejnev’in ölümünden sonra iktidara gelen Gorbaçov Rusya’yı adeta satar. Yeltsin ekonomiyi IMF Chicago okulunu ülkeye getirir. Chicago Boys denilen bu ekolün temsilcileri ise Friedman, Hayek, Thatcher-Reagan çizgisini taşırlar. Liberal ekonominin en ağır reçeteleri uygulanır. Bu reçeteler yeni de değildir. İlk liberal reçete 2. Dünya savaşından sonra Almanya’da uygulanmış, ikinci denemesi Pinochet ve sonra Allende, Şili, Peru, Bolivya’da denenmiştir. Rusya’da uygulanan şok terapiyi en başta ülkenin batıcı aydınları yani Zapadnikiler destekler.

Alev Alatlı Rus entelektüelini Zapadniki haline dönüştüren süreci şöyle anlatır:

“Önemli olan şu; siz ülkenizin bir parçası katiyen olmuyorsunuz. Köksüzsünüz ve her zaman dışarıyla temas halindesiniz ve dışarıya kendinizi sevdirmek beğendirmek için elinizden gelen her şeyi yapıyorsunuz. Böyle bir ekip vardı bu işlerin içinde. Bunları dışarıya gönderiyorsunuz, master yaptırıyorsunuz. Bunlar batılı mevkidaşlarıyla kol kola girip bu felaketi hazırladılar. Şimdi buna bir felakettir diyorum; çünkü şok terapi olmak zorunda değildi. Rusya kapitalist düzene bu kadar zayiat vermeden, bu kadar acı çekmeden geçebilirdi.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER