ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Bu nasıl vicdansızlık! Okullar 7 yaşındaki Serabral Palsili Can’ı almıyor

Ayşe Arman
Ayşe Arman Hürriyet Gazetesi
25 Eylül 2018 | 3.5 K

ADI Tülay Kırman.

Gazeteci. İki ay önce çok sevdiği eşini pankreas kanserinden kaybetti. Müthiş dirayetli bir kadın. Üç çocuğu var. Kızları Cansu ve Cansel onun hayattaki en büyük yardımcısı. Bu iki şahane abla da 7 yaşındaki Serebral Palsili kardeşleri Can’a en büyük destek. Hatta arkadaşlarıyla birlikte “Bir Can Bin Umut Serebral Palsili Çocuklar Derneği” kurmuşlar. Ve bugüne kadar 100’ün üzerinde Serebral Palsili çocuğa kas ve kemik ameliyatı yaptırmışlar! Avuçlarım patlayıncaya kadar alkışlıyorum onları.

BİZ NE ZAMAN BU KADAR ACIMASIZ OLDUK!

Ama Kırman Ailesi, aynı zamanda büyük bir problemle daha boğuşuyor.

İnanılır gibi değil ama okul çağına gelen Can’ı yazdıracak okul bulamıyorlar!

8 okula başvurmuşlar. Ama hiçbiri almak istemiyor. Çünkü velilerin tepkilerinden çekiniyorlar. Biz ne zaman bu kadar acımasız ve vicdansız olduk?! Can, sadece bedensel engelli ve elleri titriyor ama zihninde bir sorun yok; kafası zehir gibi çalışıyor. Ve eğitim alma hakkını kullanmak istiyor. Bundan daha doğal ne olabilir? Ama ne yazık ki ülkemizde hâlâ bu konuda derin bir anlayışsızlık hâkim...

- Can’ın durumu sosyal medyaya yansıdı ve olay yarattı. Herhangi bir zihinsel engeli olmamasına rağmen hiçbir okul kabul etmiyor. Nasıl bir rezalet bu!

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER