Var mısın Yunanistan?

 Yunan Hükümetleri ve medyası, sık sık gündeme getiriyor. Hatta nerdeyse tüm heyetler arası görüşmelerde, görüşme konusu ne olursa olsun, Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılması talebi...

 

Yunan Hükümetleri ve medyası, sık sık gündeme getiriyor. Hatta nerdeyse tüm heyetler arası görüşmelerde, görüşme konusu ne olursa olsun, Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılması talebi yenileniyor.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in son Ankara ziyaret öncesi, Kathimerini gazetesi bu geleneği bozmadı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdikleri mülakatta, “din özgürlüğü” bağlamından yaklaşarak, “Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılmasına dair olumlu bir adım atma planınız var mı?” sorusu yöneltildi.

Cumhurbaşkanımızın cevabı, şimdilik, dursun. Biz devam edelim.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri, Avrupa Birliği’ne giriş vizesi alma veya en azından yeni fasılların açılmasına vesile olması umuduyla, genellikle, bu tür taleplere sıcak bakıyor. Tadilat çalışmalarının ardından Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılacağı yönündeki rivayetler de böyle yorumlandı.

Yeniden Kathimerini’nin sorusuna...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sekiz yıl sonra: 15 Temmuz… 17 Temmuz 2024 | 88 Okunma Kapanmayan yaramız: Srebranitsa… 10 Temmuz 2024 | 1.174 Okunma Şehit Mustafa Busulaciç için… 03 Temmuz 2024 | 1.262 Okunma Türk mü, Türkiyeli mi? 26 Haziran 2024 | 1.898 Okunma Saraybosna’da Kurban Bayramı 19 Haziran 2024 | 62 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar