Siz hepiniz, ben tekim!

 Bosna’da, 2 Ekim 2022’de yapılacak genel seçimler öncesinde, siyasi tansiyon oldukça yüksek. Seçim yasası değişikliği tartışmaları, Hırvatistan ve Macaristan’ın bu ülkeye yönelik...

 

Bosna’da, 2 Ekim 2022’de yapılacak genel seçimler öncesinde, siyasi tansiyon oldukça yüksek. Seçim yasası değişikliği tartışmaları, Hırvatistan ve Macaristan’ın bu ülkeye yönelik olumsuz eylemleri ve Rusya’nın Ukrayna işgali, siyasi tansiyonu yükselten en önemli sebepler.

Seçim yasası değişmeden, üçüncü entite kurulmadan sandığa gitmeyeceklerini söyleyenler. Rusya’dan yüz bularak, siyasi kabadayılığa soyunanlar. Srebrenitsa soykırımını inkâr edip, yaraları kaşıyanlar. Sahte haberler ve skandallar üreterek, haritaları değiştirmeye çalışanlar.

Böylesi zorlu şartlar altında gerçekleştirilecek seçimler, Bosna’nın geleceği açısından, önemli bir dönüm noktası olacak.

Boşnak cephesinin en büyük siyasi hareketi olan Demokratik Eylem Partisi-SDA, bu seçime sıkı bir kampanya ile hazırlanmış. İyi tasarlanmış “Güvenli” sloganı ile halkın huzuruna çıkıyor.

Cumhurbaşkanlığı Boşnak üyeliği için SDA’nın adayı, rahmetli Aliya’nın oğlu Bakir İzetbegoviç. Onun...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kosova nereye gidiyor? 30 Kasım 2022 | 243 Okunma Hazır ol cenge… 23 Kasım 2022 | 67 Okunma Örgütlü kötülük 16 Kasım 2022 | 55 Okunma Yine aylardan Kasım… 09 Kasım 2022 | 73 Okunma Neyi kaybettiğini hatırla 02 Kasım 2022 | 68 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar