Nerede kalmıştık?

Bir önceki yazımızda pul bahsi yarım kalmıştı. Bu bahsi yarım bırakmayalım, kaldığımız yerden, devam edelim.Önce bir hatırlatma: Üzerinde yaşadığımız Anadolu toprakları, merhametin...

Bir önceki yazımızda pul bahsi yarım kalmıştı. Bu bahsi yarım bırakmayalım, kaldığımız yerden, devam edelim.

Önce bir hatırlatma: Üzerinde yaşadığımız Anadolu toprakları, merhametin ana vatanıdır. Burası, şefkatin öz yurdudur. Merhamet, şefkattir. Şefkat ise esirgeme ve sakınmadır. 

Buradan, şuraya geçelim: Bu ülkede, 1912 yılında, Osmanlı Hilal-i Ahmer Cemiyeti Şefkat pulları basılmıştır. Avusturya’da taş baskı tekniği ile basılan bu pulların, üzerindeki çizimler basit olsa da, anlamı merhamet ve amacı şefkattir. 

Şefkat pullarının ikinci ve üçüncü serileri ise 1915 ve 1916 yıllarında basılmıştır. Bu pulların bir başka özelliği, her üç serideki çizimlerde, ilk kez kadın figürü kullanılmış olmasıdır.

1913 yılında basılan Yeni Postane Resimli Posta pulları ile birlikte Osmanlı posta pullarında resimler yer almaya başlamıştır. Bu yıldan itibaren basılan Londra Baskısı Sultan Reşad Tuğralı ve Ayyıldızlı pulları, tıpkı diğerleri gibi, bize pek çok şey anlatır. Gitmediğiniz yerlere götürür, görmediklerinizi gösterir.  

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Balkanlar kime emanet? 11 Eylül 2019 | 49 Okunma Yalan dünyanın yanlış işleri 04 Eylül 2019 | 35 Okunma Mavi vatan: Doğu Akdeniz... 28 Ağustos 2019 | 45 Okunma Tek çıkış: Malazgirt... 21 Ağustos 2019 | 54 Okunma Bayramlık 14 Ağustos 2019 | 17 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar