Nerede kalmıştık?

Bir önceki yazımızda pul bahsi yarım kalmıştı. Bu bahsi yarım bırakmayalım, kaldığımız yerden, devam edelim.Önce bir hatırlatma: Üzerinde yaşadığımız Anadolu toprakları, merhametin...

Bir önceki yazımızda pul bahsi yarım kalmıştı. Bu bahsi yarım bırakmayalım, kaldığımız yerden, devam edelim.

Önce bir hatırlatma: Üzerinde yaşadığımız Anadolu toprakları, merhametin ana vatanıdır. Burası, şefkatin öz yurdudur. Merhamet, şefkattir. Şefkat ise esirgeme ve sakınmadır. 

Buradan, şuraya geçelim: Bu ülkede, 1912 yılında, Osmanlı Hilal-i Ahmer Cemiyeti Şefkat pulları basılmıştır. Avusturya’da taş baskı tekniği ile basılan bu pulların, üzerindeki çizimler basit olsa da, anlamı merhamet ve amacı şefkattir. 

Şefkat pullarının ikinci ve üçüncü serileri ise 1915 ve 1916 yıllarında basılmıştır. Bu pulların bir başka özelliği, her üç serideki çizimlerde, ilk kez kadın figürü kullanılmış olmasıdır.

1913 yılında basılan Yeni Postane Resimli Posta pulları ile birlikte Osmanlı posta pullarında resimler yer almaya başlamıştır. Bu yıldan itibaren basılan Londra Baskısı Sultan Reşad Tuğralı ve Ayyıldızlı pulları, tıpkı diğerleri gibi, bize pek çok şey anlatır. Gitmediğiniz yerlere götürür, görmediklerinizi gösterir.  

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sancak’ımız düşmesin 08 Temmuz 2020 | 53 Okunma Arnavutluk’ta FETÖ sahtekârlığı 01 Temmuz 2020 | 1.834 Okunma Yunanlıların Çamerya Soykırımı 24 Haziran 2020 | 171 Okunma Eğitim şart! 17 Haziran 2020 | 36 Okunma Siyasi darbe 10 Haziran 2020 | 53 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar