Nasıl ‘Türk’sünüz?

Yeni Zelanda’da yaşanan katliam, bir kez daha, “Türk kimdir?” sorusunu gündeme getirdi. Sahi, ‘Türk’ kimdir?..Tarihte, ırk ve kan ayrımına dayanan, bir ‘Türk’ tasavvuru yoktur. Türk olmak, bir his meselesi...

Yeni Zelanda’da yaşanan katliam, bir kez daha, “Türk kimdir?” sorusunu gündeme getirdi. Sahi, ‘Türk’ kimdir?..

Tarihte, ırk ve kan ayrımına dayanan, bir ‘Türk’ tasavvuru yoktur. Türk olmak, bir his meselesi değil, bilgi ve bilinç meselesidir. 

Papa II. Baschalis’in, Ağustos 1100’de Roma’da kaleme aldığı fermanda dile getirdiği “Müslümanlar eşittir Türkler” ifadesi, bu hakikatin bir dile getirilmesinden ibarettir. 

Büyük Türk şairi İsmet Özel, bu iki kavram arasındaki akrabalığı, bakın nasıl izah ediyor: “Türkiye ve Müslümanlık! Bunu tıpkı İtalyanların Katolikliği gibi anlamamız lazım. Nasıl Katolik bir İtalyan hiç kimseyi şaşırtmıyorsa, Türkiyeli bir Müslüman da çok tabii karşılanmak, yerinde bir şey olarak görülmek zorundadır.” (Kalın Türk, Sayfa 37-38)

Türklük ile İslam arasındaki ayırt edilemez birlikteliğin bir başka kanıtı, Macaristanlı George’un, 1480’de yayınlanan Tractatus isimli hatıratında yer alan şu ifadelerdir: “Türkler, dini, doğal bir vazife olarak görür ve yaparlar.”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bayramlık 14 Ağustos 2019 | 16 Okunma Zayıf noktalarımız 07 Ağustos 2019 | 39 Okunma Küçük ülke, büyük dertler 31 Temmuz 2019 | 29 Okunma Üç yıl önce 24 Temmuz 2019 | 39 Okunma Üç yıl sonra 17 Temmuz 2019 | 34 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar