Geçiş üstünlüğü: Cami ve ezan…

Osmanlı’dan bugüne kalan en önemli üç şeyden bir tanesi, camilerdir. Buna karşılık, Cumhuriyet idaresinin yaptığı ilk şeylerden bir tanesi camilere müdahale etmek olmuştur.Bunun hikâyesi oldukça uzun ve...

Osmanlı’dan bugüne kalan en önemli üç şeyden bir tanesi, camilerdir. Buna karşılık, Cumhuriyet idaresinin yaptığı ilk şeylerden bir tanesi camilere müdahale etmek olmuştur.

Bunun hikâyesi oldukça uzun ve acıklıdır. Ama bu milletin dinle ilişkisi, kesinlikle bir aşk ilişkisidir. Müslüman Türk milleti, onca olumsuzluğa rağmen, dayatmalara karşı direnmesini bilmiştir.

Camiler, Müslümanlar için birinci meseledir. Bizler, camileri birer tapu senedi olarak görüyoruz. Bu toprakların bize ait olduğunu, söylüyor ve kanıtlıyorlar.

İslam mimarisinde cami, hayatın; şehrin, kasabanın, köyün kalbidir. Evler, dükkânlar, okullar, devlet daireleri camiye göre konumlanır. Camiye yakın olmak, camiye bakmak ise ayrıcalıktır. 

Müslüman Türk milletinin bir ferdi olarak, ev seçiminde, benim de dikkat ettiğim hususlardan bir tanesi camiye yakınlık oldu. Çok şükür: Hem İstanbul’da, hem de Saraybosna’da evimizin sokağında birer cami bulunuyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Nasıl ‘Türk’sünüz? 20 Mart 2019 | 85 Okunma Geçiş üstünlüğü: Cami ve ezan… 13 Mart 2019 | 88 Okunma Kötülük hareketi 06 Mart 2019 | 73 Okunma Organize İşler 27 Şubat 2019 | 92 Okunma Ayıptır, günahtır 20 Şubat 2019 | 134 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar