Bosna’da neler oluyor?

 Bosna’da yapılan her seçim hayatî öneme sahiptir. Fakat bu sefer bir başka. Geçtiğimiz pazar günü, benzeri olmayan bir seçim yaşandı. En azından şimdilik: Batı dünyasının...

 

Bosna’da yapılan her seçim hayatî öneme sahiptir. Fakat bu sefer bir başka. Geçtiğimiz pazar günü, benzeri olmayan bir seçim yaşandı. 

En azından şimdilik: Batı dünyasının dilediği, ABD ve Avrupalı senaristlerin istediği oldu. Bunun birçok nedeni var: Ülkenin stratejik konumu, toplumun durumu, tam bağımsızlık çabası, dışardan yönlendirilmeye müsait grupların varlığı vs.

Onca bilginin, verinin; “mağlubun” ve “galibin” arasında, dikkat çeken iki husus var.

Birincisi: Batılı ülkeler, tüm seçim süreci boyunca, Sosyal Demokrat Parti-SDP, Bizim Parti-NS ile Halk ve Adalet Partisi-NiP’in başını çektiği, FETÖ’nün Burch Üniversitesi rektörü Damir Maryanoviç’in lideri olduğu “Yeni Nesiller İçin- Halkın Avrupa Birliği” ittifakının da aralarında bulunduğu, on birli muhalefet bloğuna destek verdi. Buna karşılık, Demokratik Eylem Partisi-SDA ve bu partinin lideri Bakir İzetbegoviç karşıtı bir propaganda yürüttüler.

İkincisi: Seçim akşamı, henüz sandıklar yeni açılmışken; Yüksek Temsilcisi...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kosova nereye gidiyor? 30 Kasım 2022 | 243 Okunma Hazır ol cenge… 23 Kasım 2022 | 67 Okunma Örgütlü kötülük 16 Kasım 2022 | 55 Okunma Yine aylardan Kasım… 09 Kasım 2022 | 73 Okunma Neyi kaybettiğini hatırla 02 Kasım 2022 | 68 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar