Bosna’da bir “Osmanlı Arkeoloğu”: Adnan Muftareviç

Şurası bir gerçek: Dünya tarihinde nasıl bir yere sahip olduğumuzun pek farkında değiliz. Milletimiz, çok sayıda ülkenin ve milletin tarihinde önemli rol oynamıştır. Öyle ki, Türk milleti anılmadan...

Şurası bir gerçek: Dünya tarihinde nasıl bir yere sahip olduğumuzun pek farkında değiliz. 

Milletimiz, çok sayıda ülkenin ve milletin tarihinde önemli rol oynamıştır. Öyle ki, Türk milleti anılmadan, yeryüzündeki birçok devletin tarihi yarım kalır.

Her ne kadar önemli bir kısmı yok edilmiş olsa da: Siyasi sınırlarımızın haricinde kalan şehitlerin ve şehitliklerin sayısı, Anadolu’da bulunanlardan çok daha fazladır. 

Filistin, Irak, Hicaz ve Yemen’de yaşananlar yazılamayacak derecede üzücüdür. İşkodra, Yanya ve Filibe’deki şehitliklerimizin hikâyesi de oldukça dokunaklıdır.

Her bir mezar taşı, milletimize ait tapu senedi gibidir. O büyük ve kutlu hikâyenin, küçük ama dokunaklı parçalarıdır. Cami, türbe, çeşme, han ve hamamlar için de benzer bir durum söz konusu. Her biri, bulundukları yerin, bize ait olduğunu söylüyor ve ispat ediyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
FETÖ Arnavutluk’u ele geçiriyor 12 Ocak 2022 | 276 Okunma FETÖ Arnavutluk’ta kök salıyor 05 Ocak 2022 | 538 Okunma Hodri meydan 29 Aralık 2021 | 46 Okunma Dert bir değil… 22 Aralık 2021 | 55 Okunma Bosna’da Rus ruleti 15 Aralık 2021 | 175 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar