Bazı mühim şeyler…

Son yazımızda, şunu söylemiştik: Said Halim Paşa, sadece hastalığı teşhis etmekle kalmamış, tedavi reçetesini de vermiştir.Buradan devam edelim. Said Halim Paşa, bizi kurtaracak olan tek şeyin İslam...

Son yazımızda, şunu söylemiştik: Said Halim Paşa, sadece hastalığı teşhis etmekle kalmamış, tedavi reçetesini de vermiştir.

Buradan devam edelim. 

Said Halim Paşa, bizi kurtaracak olan tek şeyin İslam olduğunu söylemiş, Batı taklitçiliğini şiddetle eleştirmiştir: “Türkler, Avrupa ile temasları neticesinde, düşmüş oldukları uyuşukluktan silkinip uyanmak istediler. Fakat bu noktada mâzilerindeki büyüklüğü meydana getiren kuvvetin İslam olduğunu unutarak, bu mazinin Batı’dan geri geleceğini zannettiler.

Selameti, daha önce buldukları tarafta, yani İslam’ın ahlak, yaşayış ve siyasetinde arayacakları yerde, Batı’nınkilerde bulacakları fikrine kapıldılar.” (İslamlaşmak, Sayfa 199-200)

Geri kalışımızın sebeplerinden bahsedildiğinde, bazıları, ilk ve en önemli gerekçe olarak önümüze dine uymamızı koyuyor. Ancak asıl sebep, dine uymamız değil, uymamamızdır. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Teşekkürler Tuzla Belediyesi 15 Ocak 2020 | 46 Okunma Gitti Kitaroviç, geldi Milanoviç 08 Ocak 2020 | 19 Okunma Bıldır 01 Ocak 2020 | 94 Okunma 17/25 Aralık 25 Aralık 2019 | 220 Okunma Balkan faciası 18 Aralık 2019 | 55 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar