Arnavutluk’ta neler oluyor?

Arnavutluk’ta, sadece ormanlar değil, siyasi iklim de alev alev. Bu durumun sebeplerinden önce, şunu söyleyelim: Arnavutluk’ta üç önemli siyasi aktör var. Başbakan Edi Rama, Ortodoks kökenli bir Hıristiyan. Ana muhalefet...

Arnavutluk’ta, sadece ormanlar değil, siyasi iklim de alev alev. 

Bu durumun sebeplerinden önce, şunu söyleyelim: Arnavutluk’ta üç önemli siyasi aktör var. Başbakan Edi Rama, Ortodoks kökenli bir Hıristiyan. Ana muhalefet konumundaki Demokrat Parti lideri Lulzim Basha Sünni kökenli. Cumhurbaşkanı İlir Meta ise Bektaşi kökenli. 

Dinleri, mezhepleri farklı olsa da her üç siyasetçinin birçok ortak noktası var. Mesela, üçünün de dini hassasiyetleri zayıftır. Edi Rama’nın ateist olduğu yönünde yorumlar yapılmasına sebep olan söylemleri, hareketleri var. Ancak her üçü de içki içer, hınzır eti yer.

Edi Rama, yönetmeyi ve gündem belirleyen bir siyasi aktör olmayı iyi öğrendi. Ancak güce göre saf değiştirebilecek bir yapısı var. 

İlir Meta, dalgalı bir siyasi çizgiye sahip. Bugünlerde kaybedenler arasında olsa da gücü elinden bırakmak...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Beyaz esaret! 26 Ocak 2022 | 9 Okunma Arnavutluk’tan ne istiyoruz? 19 Ocak 2022 | 355 Okunma FETÖ Arnavutluk’u ele geçiriyor 12 Ocak 2022 | 281 Okunma FETÖ Arnavutluk’ta kök salıyor 05 Ocak 2022 | 544 Okunma Hodri meydan 29 Aralık 2021 | 48 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar