Aliya’nın en güçlü kalesi

Dostluk, bizim dışımızda gelişir. Bir kimseyle dost olmaya niyet edip, olamayız. Ancak nasibimizde olanlarla dost oluruz. Dostlar, hayat yolunda yürürken tanınır.Dostluk, imkânla değil, zorlukla, yoklukla ve imtihanla belirginleşir....

Dostluk, bizim dışımızda gelişir. Bir kimseyle dost olmaya niyet edip, olamayız. Ancak nasibimizde olanlarla dost oluruz. Dostlar, hayat yolunda yürürken tanınır.

Dostluk, imkânla değil, zorlukla, yoklukla ve imtihanla belirginleşir. İyi günde dost olmak kolaydır. Önemli ve değerli olan, kötü gün dostu olabilmektir.

Rahmetli Ömer Behmen, bu tarife harfiyen uyan, bir dost örneğidir. Behmen, bütün hayatı boyunca, dostluk hukukuna ve kardeşlik ahlakına riayet etmiştir. 

En zorlu şartlarda bile Aliya İzetbegoviç’in yanından ayrılmayan Ömer Behmen, her zaman ve her zeminde kendisine destek vermiştir. Bu yüzden Ömer Behmen, “Aliya İzetbegoviç’in en güçlü kalesi” olarak isimlendirilir.

Her şeyden önce: Ömer Behmen, dünya üzerinde, toplam 35 yıl ile siyasi suçlardan en uzun süre ceza alan ve hapis yatan isimlerdendir. Bu sürenin 17 yıl 5 ayını cezaevinde geçirmiştir. Buna rağmen hiç isyan etmemiş, davasına ve yol arkadaşlarına sadık kalmıştır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Durum tespiti 18 Eylül 2019 | 46 Okunma Balkanlar kime emanet? 11 Eylül 2019 | 52 Okunma Yalan dünyanın yanlış işleri 04 Eylül 2019 | 36 Okunma Mavi vatan: Doğu Akdeniz... 28 Ağustos 2019 | 45 Okunma Tek çıkış: Malazgirt... 21 Ağustos 2019 | 54 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar