ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Hedef 1 milyon

AK Parti Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi’nin daveti, AK Parti Genel Merkezi’nin görevlendirmesiyle geçtiğimiz hafta sonu Fransa’nın Strazburg şehri ve çevresinde yaşayan vatandaşlarımızla buluştuk, hasret giderdik .

Aydın Ünal
Aydın Ünal Yeni Şafak Gazetesi
14 Haziran 2018 | 48

AK Parti Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi’nin daveti, AK Parti Genel Merkezi’nin görevlendirmesiyle geçtiğimiz hafta sonu Fransa’nın Strazburg şehri ve çevresinde yaşayan vatandaşlarımızla buluştuk, hasret giderdik.

Yurtdışındaki ve gümrük kapılarındaki oy verme işlemleri 7 Haziran’da başladı, 19 Haziran’da sona erecek.

Yurtdışında yaklaşık 3 milyon seçmenimiz var. Geçmişte, seçmenlerimiz yalnızca gümrük kapılarına kurulan sandıklarda oy kullanabiliyorlardı ve katılım yüzde 5 gibi çok cüz’i oranlarda gerçekleşiyordu. 2012’de yapılan yasa değişikliğiyle yurtdışındaki seçmene bulundukları ülkelerde oy kullanma hakkı tanındı. Seçmen bu hakkı çok çabuk benimsedi ve yüzde 50’lere yaklaşan katılımla dünya rekorunu elde etti.

16 Nisan 2017 halkoylamasına yurtdışında 1 milyon 326 bin seçmen iştirak etti. Katılım oranı yüzde 45 oldu. Anayasa değişikliğine yurtdışında “Evet” diyenlerin sayısı 832 bin kişi; oran ise yüzde 59 oldu.

AK Parti, 16 Nisan halkoylamasında yurtdışında “Evet”e basılan 832 bin oy sayısını şimdi 24 Haziran seçimlerinde hem parti için hem de Recep Tayyip Erdoğan için 1’er milyon rakamına yükseltmeyi hedefliyor.

Son seçimlerde her ne kadar katılım yüzde 50’lere yaklaşan rekor oranlarda gerçekleştiyse de, yurtdışında oy kullanmak o kadar kolay değil. Ülkeler, güvenliği bahane ederek Türk nüfusun yoğun olduğu her bölgeye sandık kurulmasına sıcak bakmıyorlar. Öyle olunca da, seçmeni çok uzak şehirlerden sandığa taşımak gerekiyor. Bu da büyük bir organizasyonu zorunlu kılıyor.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER