Siz hangi ‘canlı bomba’yı tercih edersiniz?

Bir “canlı bomba” yarışıdır gidiyor. Ankara’yı kana bulayan, doğrudan askeri bir hedefe saldırarak orduya meydan okuyan canlı bomba kim? Suriye’de Kürtlerin Kobane kantonu sınırları içindeki Amude...

Bir “canlı bomba” yarışıdır gidiyor. Ankara’yı kana bulayan, doğrudan askeri bir hedefe saldırarak orduya meydan okuyan canlı bomba kim? 
Suriye’de Kürtlerin Kobane kantonu sınırları içindeki Amude kasabasından YPG militanı Salih Neccar mı, yoksa Van doğumlu, TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) örgütünün militanı Zınar Raperin kod adlı Abdulbaki Sönmez mi? 
AKP hükümeti Salih Neccar’da ısrarlı. Zaten olaydan saatler sonra 158 parçaya bölündüğü resmen bildirilen bedeninden onu tanımaya yetecek bir surat parçası; daha önce Türkiye’ye girerken alınmış izinden onun kimliğini belirlemeye yarayacakparmak ve bunların hiçbirine gerek bırakmayan yanan araçtan sağlam çıkan kimlik kartı hükümete göre yeterli. 
Ama hükümete yeterli. Bencileyin her şeyi sonuna kadar sorgulamakla yükümlü bir meslekte yazı üretenler için cevap bekleyen ve bugüne dek cevapsız kalmış sorular var. 
En önemli soru: Kuzey Suriye’de IŞİD ile savaşan; Kobane, Cizire ve Afrin bölgelerinde özerk kantonlar oluşturmuş; Rusya ve ABD’nin açıkça desteklediği PYD ve onun silahlı gücü YPG böylesine uluslararası meşruiyet kazandığı bir dönemde Ankara’da katıksız ve iğrenç bir terör eylemi düzenlemek için çıldırmış olmalı. 
PYD en güçlü, uluslararası düzlemde ayaklarını en sağlam bastığı bir anda; ABD somurtsa Rusya ile, Rusya somurtsa ABD ile kol kola girebileceği bir diplomatik manevra alanına sahipken niye her şeyi sıfırlayacak bir terör eylemine girişsin? 
Bu önemli ve cevapsız soruya Salih Neccar’ın o cehennemden sağlam çıkan kimlik kartını, Rojava’nın Amude kentinde yaşayan Neccar ailesinin “Bizde Salih Neccaradında bir kişi var, o da Bibo köyünde yaşıyor ve 60 yaşında” açıklamalarını ekleyin. 
Bunlar, “Tamam canım, canlı bombanın kimliği kesinlikle belli olmuş işte” diyemememiz için ciddi sorular oluşturuyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eyvah, yaşasın, ben yine gidiyorum 09 Eylül 2018 | 4.777 Okunma 25 ay 13 gün sonra 16 Ağustos 2018 | 3.298 Okunma (Siyasal) İslam ve demokrasi 15 Ağustos 2018 | 6.290 Okunma Hem İslam hem demokrasi mi, ya İslam ya demokrasi mi? 13 Ağustos 2018 | 8.209 Okunma Garo Paylan’la imam olmamak için... 12 Ağustos 2018 | 3.677 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar