Leyla Halid’den Ahed Tamimi’ye...

“Özgürlük esmer yüzünde bir gamzedir onun...” Kaç kez yazdığımı, kaç kez aktardığımı artık hatırlamıyorum. Yeni Ortam’da, Politika’da, Günaydın’ın...

“Özgürlük esmer yüzünde bir gamzedir onun...
Kaç kez yazdığımı, kaç kez aktardığımı artık hatırlamıyorum. Yeni Ortam’da, Politika’da, Günaydın’ın Ayrıntılı Haber’inde, T24’te, Cumhuriyet’te bu dizeyi (cümleyi değil dizeyi; şiir cümlesini) kim bilir kaç kez aktardım.
Bugün yine...

***

1969 Ağustosu’nun boğucu sıcağında tanıdık onu. Adı Leyla Halid’di. Dünyanın kör ve sağır kaldığı Filistin halkının tragedyasını sağır kulaklara duyurdu, kör gözlere gösterdi.
Roma’dan kalkan Amerikan TWA yolcu uçağını kendi gibi FKÖ gerillası Selim’le birlikte havada ele geçirdi. Rotayı değiştirtti. Doğduğu Filistin kenti Hayfa üstünde uçurtup Şam’a indirtti. Kimseyi öldürmedi. Yolcular boşaltıldı ve koca Boing patlatılıp havaya uçuruldu.
Filistin sorununu kör ve sağır dünyanın suratında bir tokat gibi patlattı. Adı Leyla Halid’di.
Meslek büyüğüm İlhan Selçuk sıcağı sıcağına yazdı:
“Özgürlük esmer yüzünde bir gamzedir onun...

O dizeleri hiç unutmadım. Fırsat buldukça, bazen bulmadıkça hep aktardım, okurlarla paylaştım; okurlara onu hatırlattım.
Bunu çok yaptım. Sonunda İlhan Selçuk dayanamadı:
- Ulan o cümleyi ben bile unuttum, sen nasıl hatırlıyorsun?
Omuz silktim:
- Ben hiç unutmadım ki hatırlayayım abi... Ha, bir de o cümle değildir, dizedir...

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eyvah, yaşasın, ben yine gidiyorum 09 Eylül 2018 | 4.776 Okunma 25 ay 13 gün sonra 16 Ağustos 2018 | 3.297 Okunma (Siyasal) İslam ve demokrasi 15 Ağustos 2018 | 6.289 Okunma Hem İslam hem demokrasi mi, ya İslam ya demokrasi mi? 13 Ağustos 2018 | 8.209 Okunma Garo Paylan’la imam olmamak için... 12 Ağustos 2018 | 3.676 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar