Enis’in cep telefonu

Kıdemli meslektaşım, kadim arkadaşım Enis Berberoğlu Maltepe Cezaevi’nde volta atıyor. Gün saymayacak kadar deneyimli. 25 yıllık mahkûmiyetin günü mü sayılır. Müebbetten 25 yıla...

Kıdemli meslektaşım, kadim arkadaşım Enis Berberoğlu Maltepe Cezaevi’nde volta atıyor. Gün saymayacak kadar deneyimli. 25 yıllık mahkûmiyetin günü mü sayılır. 
Müebbetten 25 yıla çevrilmiş bir mahkûmiyet kararının ciddi gerekçeleri olması gerekir değil mi? 
O gerekçelere bir göz atalım mı? 
Korkmayın, anlamsız belgelerle, bilirkişi raporları ile yapay olarak şişirilmiş, kalın mı kalın bir dosyanın derinliklerine dalıp sizlere aktaracak değilim. Dosyayı didik didik okudum. Çok yalın, anlamsız ayrıntılardan arındırılmış birkaç paragrafla “gerekçe” sergilenebilir. 
Ama önce hatırlayalım: 
Cumhuriyet “MİT TIR’ları” diye anılan bir haber yayımladı. 
Habere Hükümet (Devlet) kanalından cevap geldi: “O TIR’lar insani yardım malzemesi taşıyor”. 
Video ile belgelenmiş haberinde Cumhuriyet ısrar etti: “TIR’larda süt tozu, bebek maması, ağrı kesici ilaç filan değil, silah, cephane, roketatartaşınıyordu”. 
Hükümet (Devlet) kanalından bir açıklama daha geldi: “Evet TIR’larda silah, cephane vardı ama onlar MİT’in bir istasyonundan (deposundan) bir başka istasyonuna aktarılıyordu...” 
Cumhuriyet ısrar etti: “Hayır, MİT’in yurtiçinde ve dışında silah deposu kurma yetkisi yoktur”. 
Hükümet (Devlet) kanalından açıklama geldi: “Tamam, silah, cephane, roketatar vardı ama, onlar Suriye’de rejime karşı savaşan Türkmensoydaşlarımıza destek olarak yollanıyordu.” 
İtiraz o gün MHP Genel Başkan Yardımcısı, bugün AKP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’ten geldi. Türkeş, CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın konuğu olduğu programda konuştu: 
“...Bizi izleyenlerin huzurunda yemin ediyorum. Vallahi ve billahi o silahlar Türkmenlere gitmiyordu.” 
Suçüstü yakalandıklarını ve bunun kanıtlandığını gören sorumlular (kimler olduklarını tahmin ediyorsunuz) küplere bindiler. Can Dündar ve Erdem Gül arkadaşlarımız tutuklanıp hapse konuldu. Bu bilgiyi Cumhuriyet’e kimin aktardığı üstüne devletin olanakları seferber edildi. 
Bula bula ne bulundu? 
O sırada tahliye edilmiş olan Can Dündar, tutuklanma serüvenini anlatan “Tutuklandık” adlı bir kitap yayımlamış, “27 Mayıs Çarşamba günü öğleden sonra solcu bir milletvekili dostum getirdi görüntüleri” diye yazmıştı. 
27 Mayıs 14.32’de CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun telefonunun Cumhuriyet’in binasının yakınından sinyal verdiği belirlendi. 
Savcıya da, mahkemeye de bu güçlü kanıt(!?) yetti ve Enis Berberoğlu arkadaşım apar topar ömür boyu hapse mahkûm edildi ve ceza 25 yıla indirilerek hapishaneye tıkıldı. 
Bu kadar...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eyvah, yaşasın, ben yine gidiyorum 09 Eylül 2018 | 4.777 Okunma 25 ay 13 gün sonra 16 Ağustos 2018 | 3.298 Okunma (Siyasal) İslam ve demokrasi 15 Ağustos 2018 | 6.290 Okunma Hem İslam hem demokrasi mi, ya İslam ya demokrasi mi? 13 Ağustos 2018 | 8.209 Okunma Garo Paylan’la imam olmamak için... 12 Ağustos 2018 | 3.677 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar