Diyarbakır’da AKP darbesi

Günün haberiydi. Diyarbakır’ın Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Meclis’in darbe komisyonunda üç saat konuştu. Darbe girişimi, darbeciler, Cemaatten FETÖ’ye dönüşmüş örgüt...

Günün haberiydi. Diyarbakır’ın Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Meclis’in darbe komisyonunda üç saat konuştu. Darbe girişimi, darbeciler, Cemaatten FETÖ’ye dönüşmüş örgüt üstüne görüşlerini, tanıklıklarını anlattı. Her zamanki Gültan Kışanak’tı. Nalına mıhına konuştu. Meclis’ten çıktı, uçağa bindi, Diyarbakır’a indi ve eşbaşkan arkadaşı Fırat Anlı’yla birlikte gözaltına alındı. Yetmedi. Savcı kararıyla beş günlük kısıtlama kararı da alındı. Yani beş gün süreyle avukatlarıyla görüşmeleri de mümkün olmayacak. O beş gün içinde gözaltında neler olacak sorusunun cevabını ise -henüz- bilmiyoruz. Hatırlatalım: Kışanak ve Anlı 2014 yerel seçimlerinde Diyarbakır seçmeninin yüzde 55.1’inin oyunu alarak seçildiler.

***

Seçmen kitlesinin yüzde 55’ini oluşturan 396 bin 215 yurttaşın oyunu alarak seçilenlerin ifadeye davet etmeye bile gerek görülmeksizin gözaltına alınmalarının en kestirme tanımlaması ne olabilir? Ben bu yazının başlığındaki cevabı verdim: Diyarbakır’da AKP darbesi. Darbelerin ille de silahla, tankla, topla, postalla yapılması gerekmiyor. Darbe dediğin “Seçilmişlerin silah ya da devlet zoruyla alaşağı edilip Cunta, kayyım, konsey gibi seçilmemişlerin genel ya da yerel iktidarları ele geçirmesidir” diye tanımlansa yanlış mı olur?

Diyarbakır’da önceki gün olan da bu değil mi? Allah’ın Tayyip Erdoğan ve tayfasına sunduğu lütuf sayesinde, darbe girişimine katılanlara yönelik soruşturma, koğuşturma, yakalama, gözaltına alma, tutuklama furyası AKP muhaliflerinin tümünü, ille de Kürt siyasetçileri kapsayacak ölçüde dalga dalga yayıldı. Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmaları bu furyaya bir nokta konduğunun değil, saldırının çapının ne kadar ve nerelere kadar genişleyeceğinin somut ve anlamlı bir göstergesi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eyvah, yaşasın, ben yine gidiyorum 09 Eylül 2018 | 4.777 Okunma 25 ay 13 gün sonra 16 Ağustos 2018 | 3.298 Okunma (Siyasal) İslam ve demokrasi 15 Ağustos 2018 | 6.290 Okunma Hem İslam hem demokrasi mi, ya İslam ya demokrasi mi? 13 Ağustos 2018 | 8.209 Okunma Garo Paylan’la imam olmamak için... 12 Ağustos 2018 | 3.677 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar