‘Damatlar’ hapse mi girmeli?

Tartışma İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı ile başladı, AKP kurucusu, ağır topu Bülent Arınç’ın damadı Ekrem Yeter’le sürüyor... Her iki...

Tartışma İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı ile başladı, AKP kurucusu, ağır topu Bülent Arınç’ın damadı Ekrem Yeter’le sürüyor...
Her iki damat da geçmişte Gülen Cemaati ile iyi ilişkileri olduğu için gözaltına alındılar, tutuklandılar ve kısa (ama çok kısa) süre sonra da tahliye edildiler. Tutuksuz yargılanacaklar(mış).
Birincinin uyku ile sorunu varmış, karakola gidip imza vermesi ve yurtdışına filan çıkmaması koşuluyla serbest bırakıldı.
Öteki için somut bir gerekçeye de ihtiyaç duyulmadı. Delil durumu, sabit ikametgâhı olması ve kaçma şüphesi olmaması yeterli bulundu ve serbest bırakıldı.
Darbe girişimine doğrudan katıldığına ilişkin somut kanıtlar olmayan, daha sonra darbe girişimini destekleyen etkinlikleri saptanmamış, ancak eskiden Cemaat, bugün FETÖ diye adlandırılan dinbaz örgüte yakınlıkları bulunan kişiler ille de yargılanacaklarsa tutuklu mu yargılanmalıdırlar, tutuksuz mu?
Biraz hukuk kültürü olan, ceza hukukunun temel kurallarından biraz haberi olan, yukarıdaki soruyu duraksamadan “Zaten tutuklanmaları yanlıştı” der. Savcıların elinde yeterli kanıt varsa soruşturma açar, iddianamesini yazıp mahkemeye sunar; mahkeme iddianameyi ciddi bulursa kabul eder ve yargılamaya başlar. Sonunda bir suç saptanır da hapis cezasına hükmedilirse sanıklar tutuklanıp hapse konur. Tersi durumda ise beraat eder.
Bu kadar yalın.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eyvah, yaşasın, ben yine gidiyorum 09 Eylül 2018 | 4.777 Okunma 25 ay 13 gün sonra 16 Ağustos 2018 | 3.298 Okunma (Siyasal) İslam ve demokrasi 15 Ağustos 2018 | 6.290 Okunma Hem İslam hem demokrasi mi, ya İslam ya demokrasi mi? 13 Ağustos 2018 | 8.209 Okunma Garo Paylan’la imam olmamak için... 12 Ağustos 2018 | 3.677 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar