Cemaat’in Abant toplantısından notlar…

30-31 Ocak günleri Bolu’da Abant Platformu’nun 34. toplantısı yapıldı. Ben bu 34 toplantıdan üçünü izledim. İlki adı gibi sahiden Abant Gölü kıyısında bir oteldeydi. Anlaşılan Cemaat ile...

30-31 Ocak günleri Bolu’da Abant Platformu’nun 34. toplantısı yapıldı. Ben bu 34 toplantıdan üçünü izledim.

İlki adı gibi sahiden Abant Gölü kıyısında bir oteldeydi. Anlaşılan Cemaat ile AKP tepelerinin balayı günleriydi. Çünkü toplantıyı o zamanki TBMM Başkanı Cemil Çiçek övgünün ölçüsünü kaçırmacasına bir konuşmayla açmıştı. Bolu valisinden Emniyet müdürüne kadar hepsi canla başla konukları ağırladılar. Bu arada bürokratların her zaman canını sıkan gazetecilerden biri olarak Bolu polisinin bir yüksek rütbelisinden, otelin araba parkının “Sadece davetli ve yüksek misafirlere ayrıldığı” belirterek sıkı bir fırça yedim. Mesleğimizin sıradan bir olayı olduğu için umursamadım. “Yüksek misafir” olmayanların da park edebileceği bir yere arabayı park edip toplantıyı baştan sona izledim.

İzlediğim ikinci toplantıda balayı çoktan bitmiş, Tayyip Erdoğan yönetimindeki AKP intikam orkestrası Cemaat’e karşı “Vur abalıya” marşını çalmaya başlamıştı. Bolu’daki otel bu kez yer vermekten son anda çark etmiş. Adı yine Abant Toplantısı idi ama Karadeniz kıyısında, Akçakoca’da toplandı. Onu da baştan sona izledim, o zamanlar yazdığım T24’te de ayrıntısıyla aktardım.

Sonuncu Abant Platformu Toplantısı iki hafta kadar önce Bolu’da yapıldı. Abant’ın çok yakınında ama Abant’ta değil; Bolu’daki bir otelde. Sordum, Abant’taki otel “Artık size bu otelde yer yok” demiş.

Bu yılki toplantıyı öncekilerden ayıran özellik sadece otel sorunu değil. Bu kez davet edilenlerin kompozisyonu da öncekilerden epey farklıydı. Daha önceki toplantılara katılmamış epey davetli vardı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eyvah, yaşasın, ben yine gidiyorum 09 Eylül 2018 | 4.777 Okunma 25 ay 13 gün sonra 16 Ağustos 2018 | 3.298 Okunma (Siyasal) İslam ve demokrasi 15 Ağustos 2018 | 6.290 Okunma Hem İslam hem demokrasi mi, ya İslam ya demokrasi mi? 13 Ağustos 2018 | 8.209 Okunma Garo Paylan’la imam olmamak için... 12 Ağustos 2018 | 3.677 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar