Cemaat beleşçi mi, işbirlikçi mi?

Kestirmeden “17/25 Aralık dosyaları” dediğimiz günlerin özü özeti ses kayıtlarıydı. Gizli dinlemelerle elde edilmişlerdi, ardı ardına internete aktarıldılar. Türkiye’yi sallayan, Tayyip Erdoğan...

Kestirmeden “17/25 Aralık dosyaları” dediğimiz günlerin özü özeti ses kayıtlarıydı. Gizli dinlemelerle elde edilmişlerdi, ardı ardına internete aktarıldılar. Türkiye’yi sallayan, Tayyip Erdoğan komutasındaki AKP tayfasına “Ulan çok yıllar sonra güç bela elde ettiğimiz ve tadını doya doya çıkarmakta olduğumuz iktidar elimizden gidiyor mu” paniğine sürükleyen; geceleri ter içinde uyandıkları karabasanlara yol açan heyecanlı günler yaşadık.
Sonra Erdoğan önderliğindeki pişkin siyasetçiler bu badireden ancak “İnkâr, yüksek sesle inkâr, inadına inkâr, asla geri adım atmadan inkâr” yoluyla kurtulabileceklerine karar verdiler.
Ardından da hâlâ sürüp gitmekte olan “AKP - Cemaat savaşları” başladı. Bugünkü durum Cemaat’in ağır kayıplar vererek çekilmekte olduğunu, AKP’nin ise savaşı kazandığı ama düşmanı tümüyle yok edemediği için hâlâ uykularının kaçtığını gösteriyor.
Bugünleri bırakıp o günlere dönelim.
O günlerde kafamda çengellenen bir soruydu: Cemaat gizli dinlemeleri kendisinin yaptığını ve internete kendisinin sızdırdığını adeta kabul etmiş bir suskunluk içinde kaldı.
Neden?
O günlerde Cemaat’ten tanıdıklarıma da bu soruyu bu kadar açık seçik sordum. Akla uygun ve ikna edici bir cevap elde edemedim. “Evet biz yaptık. Gördün mü gücümüzü” diye şişinmiyorlardı. Ama “Hayır biz yapmadık, bize iftira ediliyor” da demiyorlardı.
Sorunun olası cevabını o günlerde bulamadık ama bugünlerde sanki bulmuş gibiyiz.
Hem Cemaat’in, hem AKP tepelerinin bağırlarına basmadıkları ama vaz da geçmedikleri gazeteci Fehmi Koru geçen günlerde bir kitap yayımladı: Ben Böyle Gördüm.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eyvah, yaşasın, ben yine gidiyorum 09 Eylül 2018 | 4.777 Okunma 25 ay 13 gün sonra 16 Ağustos 2018 | 3.298 Okunma (Siyasal) İslam ve demokrasi 15 Ağustos 2018 | 6.290 Okunma Hem İslam hem demokrasi mi, ya İslam ya demokrasi mi? 13 Ağustos 2018 | 8.209 Okunma Garo Paylan’la imam olmamak için... 12 Ağustos 2018 | 3.677 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar