Benim de itirazım var

Tümüyle sivil, tümüyle değerli, tümüyle çok anlamlı bir eylem başladı. Benim de itirazım var!.. (Twitter dilinde ≠benimdeitirazımvar oluyor). Bu yurttaş eylemini başlatanlar çoğunuz...

Tümüyle sivil, tümüyle değerli, tümüyle çok anlamlı bir eylem başladı. Benim de itirazım var!.. (Twitter dilinde ≠benimdeitirazımvar oluyor). 
Bu yurttaş eylemini başlatanlar çoğunuz için tanıdık. Yurttaş Girişimi. 
Hani yıllar önce “Sürekli aydınlık için bir dakika karanlık” adıyla ünlenen o harikulade, o çok başarılı eylemi başlatan yurttaşlar yine kolları sıvamış. 
Birkaç kez Tırmık’ta altı çizildi, “Yurttaş olmak zor zenaat” dendi. 
Tribünde oturmayan, devletten hesap soran, alanlara çıkılmak gerekiyorsa çıkan, interneti yoksamayan, tersine imanına kullanan, katılan, katılımcılığı günlük yaşam gerçeğine dönüştüren yurttaşlardan söz ediyorum. 
Benim de itirazım var etkinliği için bir açıklamaları var. Dikkatle okuyacağınız umut ve beklentisi ile aynen aktaracağım: 
“Yurttaştan yurttaşa bir çağrımız var. Bu toplumun büyük çoğunluğu gelişmelerden memnun değiliz, huzursuzuz, güvensiziz, geleceği göremiyoruz, böyle yaşamak istemiyoruz. Milyonlarca yurttaşın olup bitenlere rızası değil itirazı var ama tek tek sesimiz duyulmuyor. Gücümüzü gücümüze, seslerimizi birbirimize katarsak suskunluğu aşarız, sessizliği deleriz, duyulur görülür hale geliriz. 
Ekteki metni elindeki bütün olanak ve yollarla gönderebildiğin, ulaşabildiğin herkese, her partiye, her kuruluşa, üyesi olduğun örgütlere, arkadaşlarına, eşine dostuna, izlediğin kanalların haber ve tartışma programlarına, kendi sosyal medya ağına, her yere gönder. İstersen bu metinden birkaç cümleyi al, istersen kendi itirazını 140 karaktere indirip “BenimdeİtirazımVar” hashtag’iyle paylaş, metni Facebook’una koy. Yurttaşın, hepimizin itirazının milyonlara ulaşabilmesi için yaratıcı ol.” 
Elden geldiğince yayılması, çoğaltılması istenen ekteki metin ise okuyup dağıttıktan sonra çerçeveletip duvara asılacak kadar anlamlı ve önemli. 
Onu aktarıp bu Tırmık’ı noktalayacağım. Sakın “Tembel yazar günü böyle kurtarmış” diyecek çatal dillilere, eylem tembellerine kulak asmayın. 
AKP iktidarında, OHAL koşullarında beyinleri ve vicdanları bacaklarının arasına sıkışmış heriflerin kol gezdiği şu günlerde susmamak, “itiraz etmek”ten daha önemli ne olabilir? (İtiraza itirazı olan beri gelsin) 
Buyrun Yurttaş Girişimi’nin temel metnine: 
Bu toprakların ortak sahibi olan bizler; 
AKP, CHP, HDP, MHP ya da başka partilere oy veren 
Türk, Kürt, Ermeni, Rum, Laz, Süryani, Çerkes, Müslüman, Hıristiyan, 
Yahudi, Sünni, Alevi, inançlı, inançsız bütün yurttaşlar, 
barış ve huzur içinde yaşayabileceğimiz bir ülke istiyoruz. 
Savaş istemiyoruz, şehit istemiyoruz, çocuklarımızın ölmesini, öldürmesini, 
birbirlerine silah çekmesini istemiyoruz. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eyvah, yaşasın, ben yine gidiyorum 09 Eylül 2018 | 4.777 Okunma 25 ay 13 gün sonra 16 Ağustos 2018 | 3.297 Okunma (Siyasal) İslam ve demokrasi 15 Ağustos 2018 | 6.290 Okunma Hem İslam hem demokrasi mi, ya İslam ya demokrasi mi? 13 Ağustos 2018 | 8.209 Okunma Garo Paylan’la imam olmamak için... 12 Ağustos 2018 | 3.677 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar