AKSK (Ak Silahlı Kuvvetler)

Cumhurbaşkanı’nın Başdanışmanı Şeref Malkoç zaten epey önceden düğmeye basıldığının işaretini vermiş, “Darbelere karşı ruhsatlı...

Cumhurbaşkanı’nın Başdanışmanı Şeref Malkoç zaten epey önceden düğmeye basıldığının işaretini vermiş, “Darbelere karşı ruhsatlı silahın önünün açılacağını”duyurmuş ve buyurmuştu. 
Alınan yolu Ankara’nın namlı Belediye Başkanı Melih Gökçek bir televizyon yayınında ifşa etti: 
“Muazzam bir silahlanma oldu. Pompalı tüfeği alan evine atıyor. Sen yarın bir darbeyapmaya kalksan, senin elinde piyade tüfeği, keleş varken bu kalkıp pompalı tüfeğiyle gelmeyecek mi?” 
Bu “muazzam silahlanma”nın nasıl yürüdüğünü ise Edirne ve Rize valileri“saklamaya çabalayıp saklayamadan” açıkladılar: 
Rize Valisi Erdoğan Bektaş silahlanmaya karşı olduğunu, silah ruhsatı isteyenlerin engellenmesi gerektiğini söyledi, ardından ekledi: 
“Manisa’da iki yılda verdiğim silah ruhsatının beş katını Rize’de üç ayda verdim...” 
Edirne Valiliği’nde de benzer bir “engelleme önlemi” yürümekte. Silah ruhsatı isteyenlerden Valiliğin uygun gördüğü dernek ve vakıflara 10 bin liraya kadar varan miktarlarda bağış yapması isteniyor. Bağış makbuzunu gösteren ruhsatı cebine indiriyor. 
Edirne’den Rize’ye, yani ülkenin bir ucundan ötekine durum bu... 
Devlet desteği ile “halkımız” silahlandırılıyor. 
Peki, silahlanma ihtiyacı duyan, bu uğurda gerekirse epey yüklü bağış yapmayı göze alan bu “halkımız” acep kim ola? 
Cevap Twitter üstünden geldi: Twitter’de #Aksilahlanma başlığı açıldı. Görünen o ki“Osmanlı Ocakları” ve ondan kopup “Osmanlı Ocakları 1453” adını alan gayri resmi AKP örgütlerine şimdi AKmilisler, AKgençlik adını benimsemiş örgütler eklemleniyor. 
AKP tabanı pervasızca, devletin desteği olmasa bile göz yumması sayesinde silahlanıyor. 
AKP tepeleri son cümleye itiraz edebilirler. Ancak bu güne dek Cumhurbaşkanı’ndan herhangi bir AKP il başkanına kadar yetkili bir ağızdan bir yalanlama duymadık. 
O yüzden “AKP kendi ordusunu kuruyor” desek neden yanlış olsun?

***

AKP iktidara geldiği 2002’den bu yana adım adım, 15 Temmuz’dan sonra da koşar adım ordunun devlet erki üstündeki gücünü kırdı. Pek çok kişi ordunun AKP iktidarına karşı bir darbe yapma olasılığının kalmadığını kabul ediyor. 15 Temmuz darbe girişimi bu kanıyı pekiştirdi. O darbe girişiminin arka planı hâlâ alacakaranlıkta, hâlâ pek çok cevapsız soru var. Yine de ordu içinden bir darbe gelmesi epey zayıf bir olasılığa dönüştü… 
E, o zaman gel de sorma: 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eyvah, yaşasın, ben yine gidiyorum 09 Eylül 2018 | 4.777 Okunma 25 ay 13 gün sonra 16 Ağustos 2018 | 3.298 Okunma (Siyasal) İslam ve demokrasi 15 Ağustos 2018 | 6.290 Okunma Hem İslam hem demokrasi mi, ya İslam ya demokrasi mi? 13 Ağustos 2018 | 8.209 Okunma Garo Paylan’la imam olmamak için... 12 Ağustos 2018 | 3.677 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar