ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Kâğıttan kaplan ve yataktaki ayı ya da fil

70’li yıllarda dillerimize pelesenk olan bazı siyasal tartışmaların hınzır bir mizah sosuna bulanmışlarını gel de bugünlerde hatırlama .

Aydın Engin
Aydın Engin Cumhuriyet Gazetesi
12 Ekim 2017 | 315

70’li yıllarda dillerimize pelesenk olan bazı siyasal tartışmaların hınzır bir mizah sosuna bulanmışlarını gel de bugünlerde hatırlama...
Mesela Mao Zedung “Emperyalizm kâğıttan bir kaplandır” buyurmuştu. Cevap Sovyetler Birliği’nin bin yıl dışişleri bakanlığını yapan Andrey Gromiko’dan geldi:
- Evet, ama atomdan dişleri var...
Mesela yine o yıllarda, kapitalist dünya (ABD denmek isteniyordu) ile sosyalist dünya (Sovyetler Birliği denmek isteniyordu) arasında detant diye adlandırılan “yumuşama” politikalarına itirazı olanlar “ayı ile yatağa girmek” deyiminden yola çıkıp onlarca politik eleştiri üretmişlerdi. Sovyetler Birliği’nin karikatürlerde “ayı” olarak çizilmesi en çok kullanılan “politik espri” kaynağıydı. “Ayının dostça bakan gözleri ancak can yakacak güçlü pençeleri var” diye hatırlatılıyor, ardından “Ya gece uykusunda sana sarılmaya kalkarsa” diye soruluyordu.
Keza “Fille yatağa girmek” deyimi de ABD’de iktidardaki Cumhuriyetçi Parti’nin simgesinin fil olmasından hareketle siyasal mizahın sıkça ve çokça kullandığı bir kaynaktı.
Bir örnek yetsin: “İyi de ya fil gece uykusunda bir yandan öbür yana dönerse...”

*** Bu anı dilimcikleri de nereden çıktı şimdi, diye soranlara:
Medyada, hele hele sosyal medyada ABD ile ilişkiler bozuluyor diye yas tutanlar “Putin Rusya’sının kucağına mı oturacağız” diye sormakta; zıt görüşte olanlarsa NATO blokundan kopup Avrasya blokuna geçişi bir “bağımsızlık

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER