Devletin bekası

Malum, AKP ve MHP başkanlık sistemini getirecek anayasa değişikliği için uzlaşmak üzere. Anlaşılan değişiklik henüz Erdoğan’ın arzuladığı başkanlık değil. Ancak o yönde...

Malum, AKP ve MHP başkanlık sistemini getirecek anayasa değişikliği için uzlaşmak üzere. Anlaşılan değişiklik henüz Erdoğan’ın arzuladığı başkanlık değil. Ancak o yönde atılmış çok önemli bir adım. Belli ki en büyük siyasi işlevi zor zamanlarında Erdoğan’a destek vermek olan Bahçeli yine devrede. Ekonomik krizin ortasında koalisyonu dağıtıp seçim çağrısı yaparak AKP’yi iktidara getiren MHP bugün de Erdoğan’ı başkan yapmaya kararlı. Yine belli ki devlet içinde AKP’li olmayan unsurlar bölgenin ve dünyanın sarsıldığı bu döneme güçlü bir liderlikle girmeye karar vermiş. “Devletin bekası” kod adlı bu ittifak, milliyetçi mukaddesatçı büyük bir koalisyonu etrafına toplamayı amaçlıyor. Milliyetçi Cephe’nin 2016 sürümüyle karşı karşıyayız. 
Adını koyalım. Bu başkanlık sevdasının hedefi devletin değil bir şahsın bekasıdır. Halka şahsın bekasıyla devletin bekasını birbirinden ayrılmaz bir bütün olarak sunulmaktadır. 
Darbecilerle mücadele başlığı altında darbecilerle ya da cemaatle yakından uzaktan ilgisi bulunmayan muhaliflerin hapse atılması ve sindirilmesi ise bir alan temizliği. Neredeyse tamamen iktidarın sesi haline gelmiş medyanın propagandası ise hem bu temizliğe hem de başkanlık yolu için tek ses tek nefes. Bu devasa propagandaya karşı durulmasını engellemek amacıyla muhalefetin göğsüne çökülmekte. Milletvekillerinin tutuklanmasına karşı bildiri yayımlayan CHP’ye bu denli yüklenilmesi de bu sebeple. 
Fethullahçıların ve iktidarın ortak noktalarından biri Necip Fazıl Kısakürek aşkları. Necip Fazıl’ın siyasi projesi Başyücelik. Teokratik faşist bir distopya. İktidar medyası Gülen’in nihai hedefinin başında kendisinin olduğu bir Başyücelik sistemi kurmak olduğunu dillendirmişti. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
SAKARYA'DAN DUMLUPINAR'A.. 30 Ağustos 2022 | 50 Okunma GERÇEKLER VE YANILGILAR 25 Nisan 2021 | 189 Okunma LEVLAKE 20 Nisan 2021 | 562 Okunma Vesayetin odağı yargı 16 Ekim 2020 | 190 Okunma İSTANBUL'DAN MUSTAFA ÇALIŞKAN GEÇTİ.. 24 Haziran 2020 | 304 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar