Yatılı okul mu, tren mi?

Trene, otobüse, uçağa bineceğiniz zaman yanınızda oturacak yolcunun cinsiyeti sizin için bir kriter midir? Bu böyle garip, kişiden kişiye cevabı değişebilecek bir soru. “İstemem karşı cinsle yan yana...

Trene, otobüse, uçağa bineceğiniz zaman yanınızda oturacak yolcunun cinsiyeti sizin için bir kriter midir? Bu böyle garip, kişiden kişiye cevabı değişebilecek bir soru. “İstemem karşı cinsle yan yana oturmak” diyen de olabilir ama en nihayetinde bir toplu taşıma aracı bu kişisel tercihlere göre şekillenemeyeceğine göre ve herkesin eşit yolculuk hakkı olduğuna göre, binmek istediğiniz araçta yanınıza herkes düşebilir. Kalan son koltuk için “O koltuk erkek yanı, sana veremeyiz” denmesinin pek anlaşılır tarafı yok.

Gazeteci Tülay Şubatlı’nın attığı bir tweet ateşledi bu tartışmayı. Hızlı trene binmek istemiş, trendeki tek koltuk erkek yanı olduğu için o bileti satın alamamış ve haklı olarak çileden çıkarak “Eşitliğe, insan haklarına, seyahat özgürlüğüne aykırı, bu ne saçmalık!” diye yazmış.

Altında da tahmin edileceği gibi heyecanlı bir tartışma başlamış ki asıl endişe verici olan o bölüm. Çünkü tam da “pembe otobüs - vagon vs.” fikrine karşı çıkarken söylediğimiz argümanlar sıralanmakta. “Sizin anlayışınız müsait olabilir belki ama hiçbir erkek karısını, bacısını, anasını yabancı bir erkeğin yanına oturtmaz” gibi mesela. Tek bir cümle içinde “Senin meşrebin geniş belli ki” diyor, “Sana sahip çıkacak bir kocan, ağabeyin, baban yok demek ki” diyor ve de tabii “Sen herhalde taciz edilmekten rahatsız olmuyorsun, hatta buna teşnesin ki, illa tanımadığım erkeğin yanına oturacağım diye tutturuyorsun” diyor. Böylece taciz edenin değil edilenin kabahatli çıkacağı zemin kendiliğinden hazırlanmış oluyor. “İstemese o trene binmezdi, o koltuğa oturmazdı, o yola girmezdi”ler hep buralardan doğuyor.

Öncelikle şunu belirtmek isterim; biz özellikle aman da bir erkeğin yanına düşelim, o da bacaklarını aça aça bize oturacak yer bırakmadan koltuğuna yayılsın, biz bir köşeye büzülelim gibi özel bir merak içinde değiliz. Tam tersi, koltuklar zaten birbirine insani mesafede olsun, insanlar da erkek ya da kadın fark etmez, toplum içinde başkalarını rahatsız etmeden nasıl oturulacağını bilsinler, gideceğimiz yere sağ salim gidelim, derdimiz bu. Konunun erkekle kadınla alakası yok, mesele seyahat özgürlüğü yani. Ve bu konuda herkesin eşit olduğu iddiasındayız.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Doktora şiddet” ne demektir? 06 Aralık 2021 | 72 Okunma İnternetsiz hayat ve eşsiz anlayış 02 Aralık 2021 | 46 Okunma Kara Cuma’larda kimi azarlıyoruz? 29 Kasım 2021 | 67 Okunma Kadın cinayetlerine mülteci gerekçesi 25 Kasım 2021 | 56 Okunma Hayali kasaba, gerçek ülke 22 Kasım 2021 | 71 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar