Yasak aşk, namus, cinnet!

Bir gazete başlığı: “Bağcılar’da yasak aşk cinayeti”. 24 yaşındaki Suriyeli Hulud Hemdos evinde bıçaklanarak öldürülmüş ve biz haberi bu başlıkla okuyoruz. Dikkat çekmek üzere...

Bir gazete başlığı: “Bağcılar’da yasak aşk cinayeti”. 24 yaşındaki Suriyeli Hulud Hemdos evinde bıçaklanarak öldürülmüş ve biz haberi bu başlıkla okuyoruz. Dikkat çekmek üzere kurulmuş bin yıllık klişe bir cümle ve bir değil, iki değil, birçok mecrada yer almakta.

Bir katil nasıl haklı gösterilir, cinayet nasıl bir gerekçeye bağlanır, örnek olarak incelenecek gibi bir haber. Tam da gün başına kaç kadının öldürüldüğünden söz edecek durumda olduğumuz memleketimizde ihtiyaç duyulacak türden. ‘Adi’ bir cinayet değil yani, içinden ‘aşk’ geçen bir cinayet ve belli ki ‘duygusal’ bir katil, karşımızdaki. Ya kalbi kırılmış, ya kıskanmış, ya sevdiği kadını paylaşmaya gönlü razı gelmemiş, bir şey olmuş, durup dururken öldürmemiş, onu anlıyoruz daha ilk bakışta.

Nitekim okumaya başlıyoruz, satır aralarında da benzeri mesajlar gezinmekte: “...iddiaya göre bir tekstil firmasında işçi olarak çalışan Suriyeli Mohamad el Abid, iş çıkışında evine geldi. Eve geldiğinde eşinin yanında bir erkek gördüğünde cinnet getirdi.”

Varan 2. Kadın katillerinin en büyük sığınaklarından biri daha: Cinnet! O öyle bir hal ki, gözü dönmüş katili cinayetinden sorumlu tutmamızı zorlaştırıyor. Cinnet getirmiş adam, ne yapsın, elinde değil. Anladığımız kadarıyla İHA muhabiri de yanındaydı o anda, yoksa nasıl bu kadar emin olacak olayın cinnet olduğundan, değil mi? “Vallahi abi cinnet getirdim” mi dedi sonradan yoksa? Bilinçli cinnet!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Doktora şiddet” ne demektir? 06 Aralık 2021 | 72 Okunma İnternetsiz hayat ve eşsiz anlayış 02 Aralık 2021 | 46 Okunma Kara Cuma’larda kimi azarlıyoruz? 29 Kasım 2021 | 67 Okunma Kadın cinayetlerine mülteci gerekçesi 25 Kasım 2021 | 56 Okunma Hayali kasaba, gerçek ülke 22 Kasım 2021 | 71 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar