Tiyatro Festivali’nde neleri görelim?

İKSV’nin düzenlediği ‘22. İstanbul Tiyatro Festivali’ yarın başlıyor. Başlıktaki sıkça rastladığım sorunun cevabı tabii ki, “Mümkünse hepsini”... Vakit ve nakit...

İKSV’nin düzenlediği ‘22. İstanbul Tiyatro Festivali’ yarın başlıyor. Başlıktaki sıkça rastladığım sorunun cevabı tabii ki, “Mümkünse hepsini”... Vakit ve nakit açısından mümkün olmadığı durum için de birkaç önerim olacak. Altını kalın kalemle çizmek isterim: Kişisel öneriler.
- Öncelikle, sağır sultanın bile duymuş olduğu gibi, tiyatro ve sinemanın dahi yönetmenlerden Robert Lepage’ın ünlü Rus oyuncu Evgeny Mironov’le yaptığı ‘Hamlet/Collage’, bu yılın sürprizlerinden. Nasıl oluyor da Shakespeare’in bu ölümsüz eserini tek bir aktörle anabiliyoruz? Çünkü, görsel tasarımıyla da dikkat çeken bu yorumda Mironov, 11 Hamlet karakterini birden canlandırıyor. Oyun,     22-23 Kasım’da Zorlu PSM Ana Tiyatro’da.

- ‘Gece Sempozyumu’ biletleri tükendikçe ek gösteri eklenen bir diğer merak edilen yapım. Yönetmen Mesut Arslan, Eric De Volder’in daha önce Belçika’da sahnelediği metnini, bu kez doğduğu ülkede, kendi dilinde seyirciyle buluşturuyor. Mekan tasarımıyla özellikle dikkat çeken oyunun müthiş de bir oyuncu kadrosu var: Güven Kıraç, Derya Alabora, Serhat Kılıç, Mert Fırat, Ersin Umut Güler, Yaşar Bayram Gül, Pervin Bağdat... ‘Gece Sempozyumu 24-25-26-27 Kasım’da Zorlu PSM Sky Lounge’da.

- Antik Yunan tiyatrosu deyince dünyada akla gelen ilk isim Theodoros Terzopoulos’un geçtiğimiz yıl son halkası ‘Encore’u izlediğimiz üçlemesinin ilk iki oyunu ‘Amor’ ve ‘Alarme’ da festivalde. Fazla söze gerek yok. ‘Amor’, 21 Kasım Çarşamba 20.30- Zorlu PSM Drama Sahnesi, ‘Alarme’, 28 Kasım Çarşamba ve 29 Kasım Perşembe 18.30-Zorlu PSM Studio.

- Yusuf Atılgan’ın ‘Anayurt Oteli’nin Firuze Engin tarafından sahneye uyarlandığını duyduğumdan beri,  ‘Zebercet’ en çok merak ettiklerimden. Yönetmen Kerem Ayan, Zebercet’i ise son dönemin en parlak oyuncu ve oyun yazarlarından Halil Babür oynuyor. 27-28 Kasım’da Oyun Atölyesi’nde.

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Süresiz evlilik mağdurları 18 Şubat 2019 | 66 Okunma Alice siber diyarda 15 Şubat 2019 | 23 Okunma Peribacalarına kat çıkmak 14 Şubat 2019 | 7 Okunma İzmir’i ölçülü sevin 11 Şubat 2019 | 11 Okunma Sessiz ayakkabıların son adımı 07 Şubat 2019 | 13 Okunma
TÜM YAZILARI