Takside olan takside kalsın

Şunu biliyoruz değil mi? Terapiye gidemeyen halkımız için, dededen kalma bir rahatlama yöntemi vardır: Taksiciyle sohbet etmek. Üstelik karşılıklı bir hizmettir bu. Taksici gününü tek başına dört tekerlekli...

Şunu biliyoruz değil mi? Terapiye gidemeyen halkımız için, dededen kalma bir rahatlama yöntemi vardır: Taksiciyle sohbet etmek. Üstelik karşılıklı bir hizmettir bu. Taksici gününü tek başına dört tekerlekli bir kutuda geçiren kimsedir, bizim gibi onun mesai arkadaşı olmaz, delirmemek için iki çift laf etmeye ihtiyacı olur. Yolcu desen belki bir toplantıya gidiyordur, gün içindeki koşturması arasında yarım saatlik bir mecburi mola vermiştir, o yol da konuşmadan çekilmez.

Kendine göre kuralları olan bir iletişimdir bu. Önce aynadan bir göz teması kurar birbirini tartarsın, sonra işte ama havanın sıcaklığı, ama trafiğin yoğunluğu, bir konu atarsın ortaya. En zararsızından, ortam ölçerinden. Böylece karşınızdakinin sohbete gönlü var mı anlar, aynı fikirde olmasanız da konuşulabilir bir insan mı, tartar ve oradan aldığınız güçle daha ciddi konulara geçiş yaparsınız.

Hepimizin, belli ki İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) de gayet iyi bildiği gibi büyük olasılıkla politikaya gelir konu bir şekilde. O taksiden inerken iki taraf da birbirinin dünya görüşünü, en son kime oy verdiğini, mevcut hükümetten memnun olup olmadığını, gelecek seçimde ne yapmayı düşündüğünü bilmektedir. İş arkadaşlarından, mahalledeki komşularından, belki aile bireylerinden bile sakladığı şeyleri o adını sanını bilmediği, büyük olasılıkla hayatta bir kez göreceği, bir daha görse de hatırlamayacağı yabancıya anlatmakta beis görmez insan. Çünkü söylediklerinin dönüp kendisini bulmayacağını, hesabının sorulmayacağını bilir. Takside olan takside kalır, özetle.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İnternetsiz hayat ve eşsiz anlayış 02 Aralık 2021 | 43 Okunma Kara Cuma’larda kimi azarlıyoruz? 29 Kasım 2021 | 63 Okunma Kadın cinayetlerine mülteci gerekçesi 25 Kasım 2021 | 54 Okunma Hayali kasaba, gerçek ülke 22 Kasım 2021 | 70 Okunma Su yolunda kırılanlar ve “Yargı” 18 Kasım 2021 | 71 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar