Pilav tenceresinde kopan fırtına

Ne oldu, bu hafta sonu gündemimize bir pilav tenceresi düştü. Zira bilimi herkesin anlayacağı dille ve dinle bağlantılandırarak  anlatmasıyla ünlü Prof. Dr. Sinan Canan, Habertürk TV’de katıldığı...

Ne oldu, bu hafta sonu gündemimize bir pilav tenceresi düştü. Zira bilimi herkesin anlayacağı dille ve dinle bağlantılandırarak  anlatmasıyla ünlü Prof. Dr. Sinan Canan, Habertürk TV’de katıldığı Büyük Sorular programında kadın beyni ile erkek beyni arasındaki farkları pilav örneğiyle anlatmayı seçti. Neden evde yemeği kadın yapar diye bilinirken toplu yemek yapılan yerlerde marka olmuş ustalar hep erkekti? Üç boyutlu algı sistemleri gelişkin olduğu için. Ne alakası var demiyoruz, şu alakası varmış: Küçük bir sahanla büyük bir kazan arasındaki hacim farkını kolayca hesap edebildikleri için, malzemeyi çoğaltarak kolayca yemeği yapabiliyorlarmış. Halbuki kadınlar, evdeki pilav tencereleri değişti mi pilavı tutturamıyorlarmış. Çünkü evrimsel ve antroplojik olarak üç boyutlu algı sistemlerinin o kadar gelişmiş olması gerekmiyormuş.

Söz konusu programın kırpılıp dağıtıma sokulan 40 saniyesinde Sinan Canan’ın söyledikleri bunlar. Gelen tepkilere kızmamış, youtube’dan yaptığı açıklamada söylediğine göre. “Genel geçer kabul görmüş olan teamüllere aykırı şeyler söyleyen tipler rahatsız edicidir” diye açıklıyor durumu; “Söylediklerine çok bir laf edemezsiniz, içten içe bilirsiniz ki adam haklıdır, tüh bu neden benim aklıma gelmedi diye iç geçirebilirsiniz. Daha da yaygını söyledikleri ne kadar akılcı, mantıklı, bilimsel olursa olsun sizin gibi söylemediği için sinirlenirsiniz”.

Önce şunu söyleyeyim; Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim üyesi

Prof. Dr. Sinan Canan’ın cımbızlanan 40 saniyesinin öncesini ve sonrasını dinledim. TedX konuşmasında ve başka birkaç konuşmasında söylediği pek çok şeyi mantıklı buldum, kadını erkeğin “bir üst sürümü” olarak tanımladığı yerlere de denk geldim. Gelgelelim, o programda verdiği örnek-ler hala sorunlu, hala rahatsızlık verici. İddia ettiği gibi “genel geçer teamüllere aykırı” oldukları için değil, tam tersi toplumda pek de güzel kabul gören, hatta dayatılan “kadının yeri evidir” düşüncesini destekledikleri için. Sadece şeflikte değil, çalışma hayatının her alanında kadınlar bu kadar az varlık gösterebiliyorsa, bunun açıklamasını pilav tenceresinde değil toplumun kadını koymaya çalıştığı yerde, mahrum bıraktığı eğitimde, tanımadığı haklarda aramalı profesör titri taşıyan biri.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şoförün istediği yere giden araç, taksi 15 Temmuz 2019 | 42 Okunma Her akşam başka bir yere ağ atıyor 11 Temmuz 2019 | 78 Okunma Yol vermeye mecbur olduklarımız 08 Temmuz 2019 | 80 Okunma Dev aynasından “Bilgenin Aynası”na 04 Temmuz 2019 | 27 Okunma Datça’yı aydınlatan ateş böcekleri 01 Temmuz 2019 | 6 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar