Heykeli beklerken

Açık alanlardaki, parklardaki, bahçelerdeki heykellere iyi davranmakla ünlü bir halk değiliz, kabul edelim. O birbirinden ürkütücü sebze, meyve, yok Ankara havası oynayan kedi ya da bir şeye benzemeyen uzaylı yaratık...

Açık alanlardaki, parklardaki, bahçelerdeki heykellere iyi davranmakla ünlü bir halk değiliz, kabul edelim. O birbirinden ürkütücü sebze, meyve, yok Ankara havası oynayan kedi ya da bir şeye benzemeyen uzaylı yaratık kütlelerinden söz etmiyorum, onlar nedense sapasağlam yerlerinde dururlar da gerçek bir sanatçı tarafından yapılmış, sanatsal değeri olan işlerin başına gelmedik kalmaz. Kırılması, parçalanması, bir sebepten zararlı bulunup yerinden yurdundan edilmesi, orasının burasının çizilmesi tamamdı, bir gizlice ortadan kaybolması ya da ‘çalınması’ eksik kalmıştı, o da İlhan Koman’ın 25 yıldır Ankara Seğmenler Parkı’nda duran heykeline nasip oldu.  

Koman’ın 1978 yılında Mehmet Ulusoy tarafından Paris Théâtre de Liberté’de sahnelenen Dario Fo oyunu için yaptığı terrakota heykelciklerinden birinin bronza dökülmesiyle elde edilmiş bir heykel bu. Hayattayken kendisi yapamamış, Abidin Dino’ya emanet ettiği heykellerden 10 tanesinin bronz dökümü ölümünden sonra Galeri Nev aracılığıyla İtalya’da Guiseppes Belfiore atölyesinde yapılmış ve bir tanesi büyütülerek 1992 yılbaşı günü Ankara kentine hediye olarak Seğmenler Parkı’na dikilmiş. Böylesi bir sanatsal, kültürel, tarihi ve de manevi değeri olan bir eserden söz ediyoruz. 

Ve bu heykel, 2016’nın mayıs ayında bir gece ansızın toz oldu kaidesinin üzerinden. Şeytan aldı götürdü adeta. Normalde ayağa kalkması gereken resmi mercileri çok ilgilendirmedi bu kayıp. Heykele sahip çıkmak, Ankara Mimarlar Odası öncülüğünde el ele veren bir grup sanatçıya ve halka düştü. Yine Galeri Nev aracılığıyla orijinal alçı model bulundu, Ankara Mimarlar Odası bir bağış kampanyası düzenleyerek heykelin yeniden dökümünü sağladı. Amaç yine bir yılbaşı günü heykeli ait olduğu yere dikmekti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İnternetsiz hayat ve eşsiz anlayış 02 Aralık 2021 | 44 Okunma Kara Cuma’larda kimi azarlıyoruz? 29 Kasım 2021 | 65 Okunma Kadın cinayetlerine mülteci gerekçesi 25 Kasım 2021 | 55 Okunma Hayali kasaba, gerçek ülke 22 Kasım 2021 | 70 Okunma Su yolunda kırılanlar ve “Yargı” 18 Kasım 2021 | 71 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar