En muzip ulusal yarışma

İşte bu, gerçekten. Nihayet bizim ülkemizde de sadece yakınmaktan ibaret kalan, asla bir yere ulaşmayan protesto kültürüne altenatif, yaratıcı, yapıcı, muzip bir eylem ortaya kondu: Geriye dönen 54. Antalya Ulusal...

İşte bu, gerçekten. Nihayet bizim ülkemizde de sadece yakınmaktan ibaret kalan, asla bir yere ulaşmayan protesto kültürüne altenatif, yaratıcı, yapıcı, muzip bir eylem ortaya kondu: Geriye dönen 54. Antalya Ulusal Yarışma.
 
O nasıl bir şey? Şöyle ki, malumunuz bu sene Antalya Film Festivali’nde Ulusal Yarışma düzenlenmiyor. 54 yıllık tarihinde ilk defa. Kaldırıldı o kategori.

Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel bu kararı açıkladığından beri sektörden “Sinemanın can damarını kesmeyin” çağrıları geliyor ama görünüşe göre işiten yok.

En nihayet yönemen Kaan Müjdeci bu acıklı gidişe son veren bir fikir üretiyor: Madem ilgili makamlara seslenerek bir sonuca varılamıyor, alternatif bir ulusal yarışma neden düzenlenmesin? Bal gibi de düzenleniyor işte.

Dün Ayşe Arman’a verdiği röportajda “muzip bir yaramazlık” olarak tanımladığı bu planı nasıl hayata geçirdiğini anlatıyordu Müjdeci. Önce Antalya Film Festivali’nin resmi sitesi antalyaff.com’u inceliyor ve onu birebir kopyalayarak antalyaff.net sitesini kuruyor. Şu an o sayfayı açtığınızda hata yaptığını itiraf eden, “Ulusal Yarışmanın iptaline yönelik talihsiz karardan dönüldüğünü” müjdeleyen Menderes Türel’in açıklamasıyla karşılaşıyorsunuz. Daha bir sürü “Keşke olsa” diyeceğiniz yenilik de eklenmiş festivale, ben sayın Türel’in yerinde olsam Kaan Müjdeci’den derhal Antalya Film Festivali’ne danışman olmasını isterdim.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İnternetsiz hayat ve eşsiz anlayış 02 Aralık 2021 | 43 Okunma Kara Cuma’larda kimi azarlıyoruz? 29 Kasım 2021 | 63 Okunma Kadın cinayetlerine mülteci gerekçesi 25 Kasım 2021 | 53 Okunma Hayali kasaba, gerçek ülke 22 Kasım 2021 | 70 Okunma Su yolunda kırılanlar ve “Yargı” 18 Kasım 2021 | 71 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar