Çocuktan anne yapma ısrarı

Evlilik, ‘aile kurmak’, bunlar insana ilk önce neyi hatırlatıyor? Aşk, sevgi gibi cevaplar umarak sordum soruyu. Çünkü herhalde hayatını biriyle birlikte geçirme isteğinin önde gelen tetikleyicisi bunlar olmalı....

Evlilik, ‘aile kurmak’, bunlar insana ilk önce neyi hatırlatıyor? Aşk, sevgi gibi cevaplar umarak sordum soruyu. Çünkü herhalde hayatını biriyle birlikte geçirme isteğinin önde gelen tetikleyicisi bunlar olmalı. Birbirini beğeneceksin, seveceksin, ondan sonra da karşılıklı saygı duymak, anlaşmak, birlikte iyi vakit geçirmek, hayata dair ortak hayaller kurmak, beraber çocuk yetiştirecek kadar kendine ve karşındakine güvenmek, sorumluluk hissetmek gibi faktörler gelecek. 

Görüldüğü üzere hepsi ‘yetişkinlere’ ait özellikler. Bir çocuktan sorumluluk namına bekleyeceğiniz olsa olsa ödevlerini yapmak ve odasını toplamak olabilir. Hayatı oyundan, eğlenceden ibarettir. Gelecek hayalleri desen astronot olup uzaya gitmekten ünlü bir yazar olup Nobel almaya kadar hayal gücünün uçabildiği ölçüde geniştir. Kime karşı ne hissettiğinden kendisi bile emin olamaz, bir gün falancayı, öteki gün filancayı sever, hem insanları hem kendini böyle böyle tanır.

Çocukluk olabildiğince hafif olduğun bir dönemdir, özetle. Öyle olmalıdır. Siz ‘büluğ’ çağına geldi diye o çocuğun kanatlarını kırıp evlilik gibi tamamen yetişkinlerin dünyasına ait bir kuruma sokamazsınız. Sokarsanız o sürekli korumaktan söz ettiğiniz aileden hayır gelmez. Çocuktan eş olmaz, çocuktan anne olmaz. Evet, biyolojik olarak mümkün, sözü edilen ‘büluğ’ dokuz  on yaşlarına kadar inmiş durumda. Ama bu o çocukların aile kuracak olgunluğa da eriştiği anlamına nasıl gelebilir Allah aşkına? 

Bunların normalmiş gibi tartışılır olması bile ürkütücü. Sağlıklı değil, küçük kızlardan gelin yapma konusundaki ısrarınız. Çocuk istismarının en büyük sorunlarından biri olduğu ülkemizde bir gazete bu hafta boyunca ABD’deki evlilik yaşıyla kıyaslayarak bizim ülkemizdeki durumu eleştirdi. Çocukların evlendirilmesine karşı çıkanları ‘aile düşmanı’ ilan etti. Tam tersi olduğunu, asıl çocukluğunu, o en uçarı, en hafif olması, uçabildiğince uçması ve de tabii okula gidip eğitim alması gereken çağı heba ettirip çocuklardan anne yapma çabasının aileye zarar verdiğini görmezden gelerek. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kara Cuma’larda kimi azarlıyoruz? 29 Kasım 2021 | 15 Okunma Kadın cinayetlerine mülteci gerekçesi 25 Kasım 2021 | 53 Okunma Hayali kasaba, gerçek ülke 22 Kasım 2021 | 67 Okunma Su yolunda kırılanlar ve “Yargı” 18 Kasım 2021 | 69 Okunma Kafaya sıkan taksi şoförü 15 Kasım 2021 | 71 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar