Bu cümle kesin taciz

"Yasak Elma" setinde çalışan bir kostüm asistanı, dizinin başrol oyuncusu Talat Bulut tarafından taciz edildiğini söyleyerek şikayetçi oldu. Peki biz bu olaydan ne öğrendik? Öncelikle Hollywood’daki ‘me...

"Yasak Elma" setinde çalışan bir kostüm asistanı, dizinin başrol oyuncusu Talat Bulut tarafından taciz edildiğini söyleyerek şikayetçi oldu. Peki biz bu olaydan ne öğrendik? Öncelikle Hollywood’daki ‘me too’ hareketine kadar daha kırk fırın ekmek yememiz gerektiğini. Sonra da bu uğurda aşmamız gereken ilk engelin öncelikle kadınların kendileri olduğunu.

Öyle “Başına geldiyse çık anlat” demekle olmuyor. Anlatınca neler olduğunu izliyoruz hep beraber. Sen 19 yaşında adı sanı bilinmeyen bir kostüm asistanı, karşındaki de bütün Türkiye’nin tanıdığı bir başrol oyuncusu olunca en önce o ‘şöhret’ ve ‘itibar’ duvarına tosluyorsun. “Talat Bulut yıllardır beğenerek izlediğimiz, bir ‘duruşu’ olan bir oyuncu, ‘beyefendi’ bir kişilik, üstelik kız babası, ne ihtiyacı var kostümcüyü taciz etmeye?” Ana fikir aşağı yukarı bu. Sanki bu bir duruş ve ihtiyaç meselesiymiş gibi. 

Kendisi de zaten meseleyi ‘şakalaşma’ çerçevesinde tanımlama gayretinde. “Daha önce de sarıldım öptüm, tepki vermedi” diyor mesela. Ya da “Kızlar kıyafet getirirler, güzel bir şey yaptıklarında aferin deyip yanaklarından öpüyorum” diyor. Şikayetçi olan kişinin nişanlısına yönelik olarak “Önce tacizin ne olduğunu öğreneceksin” diyor.

Bence de tekrar tekrar tanımlamamız gerekiyor tacizin ne olduğunu. Mesela ‘şakalaşma’, eşit arkadaşlar arasında olabilen bir şey. O ‘aferin’ dediğiniz kızlar da sizin yanağınızdan makas alıp “Sana da aferin, çok iyi oynadın” diyen arkadaşlarınız değilse o yaşadığınız şey şakalaşma olmaz. Zaten iş hayatında aynı ortamı paylaştığınız bir insanı, sizden onca yaş genç bir kadını sarılıp öpmezsiniz. Dediğiniz gibi “Samimiyetiniz yanlış anlaşılıyorsa o onların problemi” değildir. Samimiyetin kuralları tek taraflı belirlenemez çünkü. Aynı sette çalışan bir oyuncuyla bir kostüm asistanının paylaşım alanlarının sınırları bellidir. Onun ötesine geçen davranışlar karşıdakinin sorunu değil yapan kişinin sorumluluğudur. Özellikle genç yaşlarda çok kadın maruz kalmıştır bu tür itiraz edemediği ‘şakalara’. Yapmanız beklenen, bu şakalaşmaya layık görüldüğünüz için gururunuz ve edebinizle susmanızdır. Erkek dünyasının yazılı olmayan kurallarından. Bazen de işte örnekte görüldüğü gibi biri çıkıp rahatsızlığını dile getirerek oyunun kuralını bozar ve en çok da hemcinslerinin ikna etmekte zorlanır nedense.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İnternetsiz hayat ve eşsiz anlayış 02 Aralık 2021 | 44 Okunma Kara Cuma’larda kimi azarlıyoruz? 29 Kasım 2021 | 64 Okunma Kadın cinayetlerine mülteci gerekçesi 25 Kasım 2021 | 55 Okunma Hayali kasaba, gerçek ülke 22 Kasım 2021 | 70 Okunma Su yolunda kırılanlar ve “Yargı” 18 Kasım 2021 | 71 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar