ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Toplumun direniş sembolü

Gerçekten enteresan bir durum hasıl oldu memlekette: İlgili ilgisiz her konuyu içinde belli başlı sözcüklerin geçtiği bir konuşmayla bertaraf edebiliyoruz .

Asu Maro
Asu Maro Milliyet Gazetesi
13 Eylül 2018 | 2.6 K

Gerçekten enteresan bir durum hasıl oldu memlekette: İlgili ilgisiz her konuyu içinde belli başlı sözcüklerin geçtiği bir konuşmayla bertaraf edebiliyoruz. “Şehitler” diyoruz, “darbe” diyoruz, “tank” diyoruz, özetle “15 Temmuz”dan dem vuruyoruz, kimse “Ne ilgisi var?” demiyor, diyemiyor. Kaldı ki demeye kalkışan düşünsün, “vatan haini” midir, “halk düşmanı” mıdır, zararlı bir unsur olduğu kesin de üzerine neler ekleyebiliriz, hayal gücümüze kalmış...

Çiftlik Bank açılış konuşmalarında bunun afili örneklerini görmüştük hatırlarsanız. “Beyaz sakallarına hürmeten” sözlerine kulak vermemizi isteyen beyefendinin saydığı ‘kırmızı çizgilerin’ konuyla alakasını sormak kimsenin aklına gelmemişti. 

Son örneğimiz ise Nihat Doğan. Önceki gün Kanal D Haber’de Doğan’ın 11 ve 17 yaşındaki iki kız çocuğunu alıkoymaktan gözaltına alındığı, ifadesinin ardından serbest bırakıldığı yer aldı. Doğal olarak bu sosyal medyada da ses getirdi. Ve ne oldu? Daha önce Özgecan Aslan öldürüldüğünde yazdığı “Sen de mini eteği giyip soyunup laik sistemin ahlaksızlaştırdığı sapıklar tarafından tacize uğrayınca da bas bas bağırmayacaksın” tweet’ine tepki gösterenlere, “Şehitlerin, vatanın bekasının mini etek kadar değeri yok mu gözünüzde?” şeklinde cevap veren Nihat Doğan, bu kez de bu haberi yapanları “gayrı milli”, kendisini de “direniş simgesi” ilan etti.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER