ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Festival burada, üniversite nerede?

“Kayseri’de film festivali mi var?” Nereye gittiğimi söylediğim pek çok kişiden bu soru geldi geçen hafta .

Asu Maro
Asu Maro Milliyet Gazetesi
17 Mayıs 2018 | 69

“Kayseri’de film festivali mi var?” Nereye gittiğimi söylediğim pek çok kişiden bu soru geldi geçen hafta. Evet, duyanlara, duymayanlara; Kayseri’de bir film festivali var, hem de altı yıldır düzenleniyor. 

İlk kez 9 Mayıs 2013’te Erciyes Üniversitesi mezunlarının kurduğu Yücel Çakmaklı Film Atölyesi öncülüğünde gerçekleştirilmiş, altı yıl içinde kısa film ve belgesel yarışmalarının yer aldığı uluslararası bir festivale dönüşmüş, bu yıl da ulusal uzun metraj film yarışmasını eklemiş bünyesine. Şu anda ismi Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali.  

Hem çıkış noktası, hem de aldığı yol bakımından çok etkileyici bir festival. Düşünsenize, bir şehrin üniversitesinin mezunları o şehre uluslararası bir festival kazandırıyor ve bunu her yıl büyütüyorlar. Ayrıca bunu çok az aksaklıkla, son derece profesyonel bir şekilde kotarıyorlar. Konuklar gayet güzel ağırlanıyor, ücretsiz film gösterimleri, film ekipleriyle söyleşiler, atölyeler, değme festivalde göremeyeceğiniz dinamik bir ekip ruhuyla tıkır tıkır götürülüyor. Ödül töreni bile gördüğümüz pek çok köklü festivalden çok daha sorunsuz ve acısız. Uzayıp giden bürokrat konuşmaları dinlemiyoruz mesela, sadece sinema var sahnede. 

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER