Her yerde aynı dalga

Amerika’da olan biteni takip ediyor musunuz? Biz kendi dertlerimize, kendi küçük dünyalarımızdaki pespayeliklere yanarken ABD’nin bir köşesinde çok tehlikeli olaylar yaşanmaya başlandı. Kafa yormamız lazım....

Amerika’da olan biteni takip ediyor musunuz? Biz kendi dertlerimize, kendi küçük dünyalarımızdaki pespayeliklere yanarken ABD’nin bir köşesinde çok tehlikeli olaylar yaşanmaya başlandı. 
Kafa yormamız lazım. Çünkü bu, sadece bir dış politika konusu değil. Uzak diyarlarda yaşanan bir macera değil. Tam da bizim konularımızla ilgili. Hindistan’dan Keçiören’e, Berlin’den Texas’a kadar tüm dünyada yaşanan ‘öfkeli adamlar’ dalgasının Amerika ayağı. İdeolojileri, dinleri, ırkları farklı olsa da dünyanın farklı yerlerinde ‘globalleşme’ ve ‘çoğulcu demokrasi’ karşıtı yükselen bir akım var. Karşı çıktıkları aynı değerler, aynı kavramlar. Bizim değerlerimiz... 
O yüzden gelin bakalım hafta sonu Virginia eyaletinin Charlottesville kentinde yaşananlara... 
Kendine ‘Sağı Birleştir’ (Unite the Right) ismini veren ve uzunca zamandır internette organize olan aşırı sağ akım, hafta sonu ilk kez görücüye çıktı. Büyük kalabalıklar topladı ve anti-faşist sol gruplarla çatıştı. Kan döküldü, insanlar öldü. 
Peki kim bunlar? Nereden buluyorlar bu kadar silah ve imkân? Aslında ‘SağıBirleştir’ denen harekete ‘sağ’ demek, gerçek merkez-sağ ve muhafazakârlara büyük haksızlık. Bu insanlar, kendisine Alt-Right, yani Alternatif Sağ diyen yeni bir akımın temsilcileri. Mevcut sağ akım ve partileri beğenmiyor, sistemin, solcular, liberaller veya Yahudiler tarafından ele geçirildiğini, gerçek sağ ideolojinin büyük bir baskı altında olduğunu iddia ediyorlar. 
Alternatif Sağ denilen bu hareket içinde, aralarında kendine ‘Beyaz Milliyetçiler’ diyen düpedüz ırkçı ve faşist gruplar var. Neo-Naziler, Ku Klux Klan derken hepsi aynı öfke dalgasının neferleri. Siyahlardan nefret ediyorlar. Onunla da bitmiyor Siyahlar dışında Obama’dan, Yahudilerden, LGBT camiasından, Müslümanlardan, trans bireylerden, solculardan, liberallerden... kısacası ‘beyaz adam’ düzenini sarsan her türlü renk ve kimlikten nefret ediyorlar. Hayalleri var: Mevcut sistemi bu insanlardan temizleyip ‘Kendi ülkelerini kurmak’ istiyorlar. Kendilerini bir özgürlük hareketi olarak görüyorlar. 
Diyeceksiniz ki, deli saçması marjinal hareketler bunlar. Doğru. Tam da öyle. İnandığımız ve yıllardır savunduğumuz eşitlik, çoğulculuk ve tüm değerlere aykırı bu hareketler. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yaklaşan facia 06 Eylül 2018 | 19.971 Okunma Yalancı bahar mı ikinci bahar mı? 30 Ağustos 2018 | 13.659 Okunma Bu mu devlet aklı? 26 Ağustos 2018 | 15.942 Okunma Lale Devri bitti! 23 Ağustos 2018 | 14.764 Okunma Mutsuzluk beter umutsuzluk daha beter 19 Ağustos 2018 | 10.271 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar