ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Umarım yanılıyorumdur

Biliyorsunuz değil mi Birinci Dünya Savaşı’nın nasıl çıktığını? Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun veliaht prensi Arşidük Franz Ferdinand, günün birinde “Ben ille de Saraybosna’ya gideceğim” dedi .

Aslı Aydıntaşbaş
Aslı Aydıntaşbaş Cumhuriyet Gazetesi
22 Şubat 2018 | 11.8 K

Biliyorsunuz değil mi Birinci Dünya Savaşı’nın nasıl çıktığını? Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun veliaht prensi Arşidük Franz Ferdinand, günün birinde “Ben ille de Saraybosna’ya gideceğim” dedi. Yıl, 1914. Osmanlı hâkimiyetinden yeni çıkan Balkanlar’da Sırbistan’ın desteklediği milliyetçi gruplar, bağımsızlık için harıl harıl bugünkü tanımıyla ‘terörist’ faaliyetlere hazırlanıyordu. Avusturya-Macaristan, bu grupları da, onları destekleyen Sırbistan’ı da terörist olarak görüyordu.
Ferdinand, “Yapma, etme, bak oralarda milliyetçilik rüzgârları başladı” ikazlarını dinlemedi, pek sevdiği karısı Sophie’yi de alıp Saraybosna’da arzı endam eyledi.
İkili, güzel bir yaz günü açık arabayla kentin sokaklarında dolanırken, ilk saldırı gerçekleşti. Sırp milliyetçisi Cabrinovic’in attığı el bombası, yanlışlıkla arabanın arkasına yuvarlandı ve Ferdinand’ı ıskalayarak oradaki birkaç kişiyi yaraladı. Bosnalı yetkililer, “Tamam, hadi geziyi bitirelim” dedi. “Olmaz” dedi veliaht prens: “Hastaneye gidip yaralıları ziyaret edelim.”
Hastane dönüşü şoför, Saraybosna’nın daracık sokaklarında yanlış yola saptı. Tam o sırada tesadüfen Cabrinovic’in arkadaşı Sırp milliyetçisi Gavrillo Princip, bir anda karşısında arşidük ve karısını görüverdi. Tetiğe sarıldı, ikisini de vurdu.
Ondan sonrası malum. Avusturya İmparatorluğu, Sırbistan’a savaş ilan etti. Rusya Sırbistan’a destek oldu. Bunun üzerine Almanya, Avusturya’dan yana savaşa girdi. Kaşla göz arasında Fransa, Britanya, Belçika derken 6 ay içinde Osmanlı dahil bütün dünya birbiriyle savaşıyordu. Birkaç ay sürer sandılar, 4 yıl devam etti yıkım...
Sonuç? Osmanlı, Avusturya ve Rusya dahil sağlı sollu birkaç imparatorluk bitti, yen...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER