Yeniçağ'ın rolü, Ağırel'in savunması

12 Eylül Darbesi'nin 40. yılı, gazetemiz Yeniçağ'ın kuruluşunun 19. yılı. Yazarımız, arkadaşımız Murat Ağırel mahpushaneden çıktı. Birer ikişer gün ara var.Yeniçağ ile 12...

12 Eylül Darbesi'nin 40. yılı, gazetemiz Yeniçağ'ın kuruluşunun 19. yılı. Yazarımız, arkadaşımız Murat Ağırel mahpushaneden çıktı. Birer ikişer gün ara var.

Yeniçağ ile 12 Eylül Darbesi, Murat Ağırel'in mahpusluğu ile darbe keyfiliği arasında zincirleme bağ kurabiliriz. Bir başka bağ da, 12 Eylül öncesi saldırılara maruz kalan, millî ses Hergün gazetesinden Yeniçağ'a uzanan çizgide iki gazetecinin yazması. Bahsedeceğim.

Yeniçağ'ın kurucusu Ahmet Çelik, 12 Eylül zindanlarından, işkencelerden çıkıp bugünlere gelmiş ve en çok okunanlar sıralamasında üste yerini almış gazeteyi, güçlükleri yenerek bugünlere getirmiştir. 19. kuruluş yılı münasebetiyle yaptığı açıklamaları gazetemizde yayınlandı. Ayrıntıya girmeyeceğim. Mesajından birkaç satır vereceğim:

"Bunca zor şartlarda dahi; bağımsız, Atatürkçü, Türk milliyetçiliği temeline dayalı yayın politika ve ilkelerimizden asla ödün vermedik."

Neydi o zor şartlar? Ahmet Çelik Bey'den okuyalım:

"Öyle bir 18 yıl yaşadık ki gazetemiz defalarca saldırıya uğradı, yazarlarımız pusuya düşürüldü, dövüldü, tutuklandı, yargılandı... Şahsım, saldırı ve kurşunların hedefi oldu. Ancak yayın kadromuz ve yazarlarımız hiçbir şekilde yılmadı, korkmadı..."

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
'Hepimiz Ermeni'yiz' grubu ne diyecek şimdi? 30 Eylül 2020 | 0 Okunma Türkiye Azerbaycan'dır Azerbaycan Türkiye! 29 Eylül 2020 | 160 Okunma Fiilen padişahlık/ halifelik yok mu?! 28 Eylül 2020 | 250 Okunma Vahîdettin'le Atatürk karşılaştırılabilir mi?' 27 Eylül 2020 | 272 Okunma Soylu'nun öfkesi neye işaret! 26 Eylül 2020 | 3.997 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar